Anadolu Gazete’den Muhammet Ayber’e konuşan Lütfü Şahsuvaroğlu, seçimleri değerlendirdi ve Zafer Partisi adına yaptığı öz eleştirilerle dikkatleri üstüne çekti.

“İktidar bir takım algı operasyonlarıyla PKK’nın ve FETÖ’nün yeniden muhalefet ile diriltileceğine dair kanaatlerinde yerleştirilmesiyle ve muhalefetin bunun doğru dürüst karşılayacağı kalkanları harekete geçirmemesiyle hatta bu algı operasyonunun özünü anlamaması nedeniyle iktidara dönen milliyetçi ve muhafazakâr oylar oldu.” Diyen Şahsuvaroğlu, “Bu arada da HDP ile olan müzakerelerde doğru yönetilemediği için PKK’nın etkin olacağına dair halkta bir kuşku oluştu ve ister istemez başta MHP olmak üzere oradan kopmuş oylar geri iktidara döndü. Muhalefet bu süreci yönetemedi.” Dedi.

BU MUHALEFET ALGILARI YÖNETEMEDİ

“Muhalefet bu algıları yönetemedi ve hatta algıları haklı çıkaracak birtakım münasebetlere giriştiler. Nitekim iktidarda tekrar perçinledikten sonra suçlanması gereken işlerin hiçbirisini Sayın Kılıçdaroğlu yapmadığı halde bu suçlamalara maruz kaldı. Mesela iktidar daha önceki dönemlerde açılım sürecinde daha kötü işler yapmıştı. Bu açılım sürecinde iktidarın başını soktuğu bela var. FETÖ’de o dönemde iktidara destek olarak bunlarla beraber emperyalizmin önüne açılım sürecini dayattılar. Şimdi yeniden aynı planları muhalefet hazırlıyormuş gibi takdim edildi. Yeniden bir Kürt sorunun çözümü için kollar sıvandı şeklinde taktim edildi ama iktidar bunu iyi kullanarak milliyetçi oyları manipüle etti.”

ZAFER PARTİSİ KİLİT PARTİ!

“Zafer Partisi’nin üçüncü bir yol ortaya çıkarışı işte Sinan Ogan’ı aday göstermesi karşılığı yer bulması şunu gösteriyor. Önümüzdeki mahalli idareler seçiminde kilit partinin muhalefetin içinde bulunun partiler değil Zafer Partisi olacağı imajını doğurdu. Şimdi artık Zafer Partisi kilit parti oldu.” şeklinde konuşan Şahsuvaroğlu, “Bu süreçte birtakım zaaflar söz konusu olduğundan yüzde yedileri bulan oy oranımız yüzde üçlere kadar düştü. Bu Zafer Partisi’nin hak etmediği bir sonuçtu. Daha fazlası olabilirdi ama yaratılan korku seçmen davranışını etkiledi.

“Zafer Partisi’nde Ümit Özdağ’ın dışında kadrosu olmadığı, Ümit Özdağ’ında gündeminde sığınmacılardan başka konusu olmadığı suçlamaları yapıldı. Zafer Partisi’nin kadroları hiçbir siyasi partide yoktur. Bir kere her şeyden önce biz Devlet Planlama Teşkilatını (DPT) tekrardan kuracağımız için DPT’de çalışmış eski kaliteli uzmanlar ve müsteşarlık yapmış arkadaşların tamamı bizi destekliyorlar. Yani Türkiye’nin kadrosu ekonomi politikasından, tarım politikasına ve sanayi politikasına yön verecek planlamacı kadro Zafer Partisi’ndedir” şeklinde konuşan Şahsuvaroğlu bu tür eleştirileri yapanlara ise şu şekilde cevap verdi, “Siyasi vitrin olarak ele aldığınızda o partilerin vitrinlerinde yer alanları biz zaten siyasi mütegallibe olarak adlandırıyoruz. Yani geçmiş ve Türkiye’yi cendereye sokan borçlanma batağına sokan, Türkiye’yi üretim ekonomisine geçiremeyen, halkın tenkitlerine maruz kalan, eski politik bütün suçlar bunların suçlarıdır. Şimdi bu mütegallibeden tekrar vitrin oluşturmak kadroysa Zafer Partisi o kadrolara zaten iyi bakmıyor.”

Editör: Habererk Haber Merkezi