Çocuk istismarından hapse giren Uşşaki şeyhi Eyüp Fatih Şağban’ın, yeni infaz yasasından faydalanarak cezaevinden çıkacağı ortaya çıktı.

Tarikat şeyhinin aftan yararlanarak şubat ayında cezaevinden çıkacağını Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu duyurdu. Uşşaki Şeyhi Eyüp Fatih Şağban’ın, müridinin 12 yaşındaki kız çocuğunu istismar ettiğini kendisinin de bulunduğu bir gazeteci ekibi tarafından ortaya çıkarıldığını, her şeyin açığa çıkmasıyla şeyhin tutuklandığını hatırlatan Terkoğlu, geçtiğimiz günlerde 5. kez cezaevine giren gazeteci Barış Pehlivan'a vurgu yaparak, "İstismarcılar, cinayet işleyenler, uyuşturucu satıcıları yasadan faydalanıp çıkarken çekini ödeyemeyenler içeri giriyordu. Barış Pehlivan da içeri girenlerin arasındaydı. Barış Pehlivan işte o haberlerin de yayıncısıydı. Üç sene sonra merak ettim, acaba Barış Pehlivan’ın faydalanamadığı yasadan, o şeyh faydalanmış mıydı?" diye yazdı.

Barış Terkoğlu'nun, yeni infaz yasasının mimarlarından olan MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız ile yaptığı görüşmeye atıfta bulunduğu "Gördünüz mü Feti Bey, Uşşaki şeyhi geri dönüyor" yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Şöyle hatırlatayım... Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Şağban, “zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı” suçundan 10 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. İstinaf Mahkemesi’nin ardından, 24 Kasım 2022 tarihinde Yargıtay kararı onadı. Böylece Uşşaki şeyhi, çocuk istismarından hükümlü hale geldi. Hesap yaptım. Eğer infaz yasası çıkmasaydı, şeyh 94 ay hapis yatarak cezasını çekecekti. Peki yasa onu kapsıyor mu? Evet, mevcut yasası siyasi suçluları, çekini ödeyemeyenleri, Barış gibi tekrar yargılananları kapsamasa da çocuk istismarından hüküm giyenleri kapsıyor. Eyüp Fatih Şağban da yasadan faydalanıyor.

Uşşaki tarikatı şeyhinin attığı istismar mesajları ortaya çıktı. Uşşaki tarikatı şeyhinin attığı istismar mesajları ortaya çıktı

Yargı kulislerinde dolaşınca işin başka bir boyutu çıktı. Uşşaki şeyhinin şu anda açık cezaevine geçişi tam da infaz yasası konuşulurken kamuoyu tepkisi yaratacaktı. Bu nedenle buna cesaret edilemedi. Yeni yasadan faydalanan şeyhin, cezasını, cezaevi gözlem kurulu kararıyla, kapalı cezaevinde tamamlamasına karar verildi. Buna gerekçe olarak güvenlik gösterildi. Şeyhin avukatı ise bu duruma itiraz edip müvekkilinin hemen açık cezaevine geçirilmesini talep etti. Konuştuğum şeyhin avukatı da bilgileri teyit etti. Anlattığına göre şeyh, şubat ayında kapalı cezaevinden tahliye olacak. İtirazı kabul edilirse son aylarını açık cezaevinde geçirip yine dışarı çıkacak.

Her şey bu şekilde giderse, çocuk istismar eden şeyh şubatta; yazı yazan Barış martta dışarı çıkacak!"

Yazısında MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız'a da seslenen Terkoğlu, "Bu adaletsiz dünyada sizinle adil bir anlaşma yapalım. Barış çıktıktan sonra, onu bir köşeye çekip, kulağına “Acaba yazdıklarında bu kadar rahatsız edici ne var, bir otur düşün” diyeyim. Siz de partinizin grubunda, baş başa kaldığınızda, partililerinize, “Bir ülkünün arkasından koştuğunu söyleyen bizlerin yaptığı yasalardan neden hep uyuşturucu tüccarları, çocuk istismarcıları, katiller faydalanıyor, bir yerde yanlış mı yapıyoruz” diye sorun" ifadelerini kullandı.


NE OLMUŞTU?

Sakarya'nın Akyazı ilçesinde Uşşaki Tarikatı'nın sözde şeyhi Eyüp Fatih Şağban, yanında yaşayan ailenin 12 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklu yargılanarak, 'zincirleme şekilde çocuğun istismarı' suçundan 10 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Şağban’ın mağdur kızın babası ve bir başka müridiyle yaptığı telefon görüşme kayıtlarının çözümleri soruşturma dosyasına girmiş, mağdur çocuğun babasıyla konuşan Şağban'ın, olayın örtülmesini istediği kayıtlara geçmişti. Şağban'ın istismara uğrayan kızın babasına para teklif ederek, yaptıklarını örtbas etmesini istediği de ortaya çıkmıştı. Şağban'ın küçük kızın babasına "Bir hesap, IBAN ver de bana bir şeyler atayım sana. Sen gönlünü ferah tut. Biz ırz namus düşmanı mıyız? Belki de senin kızına piyango vurmuş oğlum" dediği öğrenilmişti.

Editör: Yadigar Hanım