Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 6 Şubat'ta meydana gelen depremler, 11 ilde 50 binin üzerinde insanın hayatını kaybetmesine, binlerce binanın yıkılmasına neden oldu. Depremin ardından Türkiye seferberlik ilan etti ve depremzede vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için Türk halkının yanı sıra devlet kurumları da  harekete geçti.

Depremzedeler için Elazığ Özel İdaresi de personel arasında yardım kampanyası başlattı. Elazığ Özel İdaresi yöneticileri depremzedelere yardım amacıyla özel idare personellerinin rızasıyla maaşlarından 300-500 lira arasından kesinti yaptı ve Elazığ Özel İdaresi personeli tarafından yaklaşık 250 bin lira toplandı. Ancak Özel İdresi yetkililerinin, toplanan yardım parasının 50 bin lirasını Mamuret'ül Aziz  Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gönderdiği ortaya çıktı.

CHP ELAZIĞ MECLİS ÜYESİ İFŞA ETTİ

CHP Elazığ Genel Meclis üyesi Mahmut Okçuoğlu, depremzedelere gönderilmek üzere toplanan yardım paralarının  Kızılay'a veya AFAD'a gönderilmemesine tepki gösterdi. Okçuoğlu, şunları söyledi:

Kahramanmaraş'ta binlerce insanımızda deprem hayatını kaybetmesi ve evsiz kalmaları sonrasında birçok kamu kurumu depremzede vatandaşlarımızın acılarını hafifletmek amacıyla büyük bir dayanışma içerisinde oldular.

Devletin birçok kurumunda çalışan personel maaşlarından feragat ederek deprem bölgelerine göndererek insanlarınızın ihtiyaçlarını bir nebzede karşılamak istedi.

Bu zorlu süreçte Elazığ Özel İdaresi çalışanları da depremzede vatandaşlarımıza destek olmak amacıyla maaşlarından küçük bir meblağ bağışta bulunmuştur.

İl Özel İdaresi Memur Personel hesabında toplanan bağıştan 50 bin lira devletin kurumu olan AFAD ve Kızılay'a bağışlanmak yerine Mamuret'ül Aziz Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gönderilmiştir.

Buradaki amacımız bu vakfı zan altında bırakmak değildir. Ancak devlet kurumu olan bir idarenin toplanan bağış paralarını özel bir vakfa göndermesi ne ahlaki ne de hukukidir.

Elazığ valisine ve Özel İdaresi yöneticilerine buradan sormak istiyorum, bu bağışı kime sorarak yaptınız? Devletin kurumları varken personelin bağışlarını neye dayanarak bu vakıfa gönderiyorsunuz?

Bağışı yapan personel paranın vakıflara gideceğini bilseydi yine de yardım yapar mıydı? Personellerin çok masumane yaptığı bu bağışları hangi gerekçeyle vakıflara gönderdiniz?"

Editör: Yadigar Hanım