Suriye'nin kuzeyini de etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremde sınır kapılarının açılarak Suriyelilerin geçişine izin verildiği iddia edilmişti. Van'da yakalanan göçmenler bu iddiaları doğrular nitelikte. Van'da jandarma ekipleri 16 günde düzenlenen operasyonlarda 440 düzensiz göçmen yakalarken, 11 kişi de göçmen kaçaklığından tutuklandı. 

Van İl Jandarma Komutanlığı tarafından göçmen kaçakçılığının önlenmesine yönelik yürütülen operasyonlarını sürdürüyor. Jandarma ekiplerinin 1-16 Şubat tarihleri arasında düzenlediği operasyonlarda 440 düzensiz göçmen, 40 göçmen kaçakçısı yakalanarak, kaçak göçmenleri taşıyan 23 araca el konuldu. Yakalanan göçmenler adli ve idari işlemlerinin ardından Geri Gönderme Merkezi'ne teslim edilirken, gözaltına alınan ve adilyeye sevk edilen 11 göçmen kaçakçısı da çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Türkiye'de 6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli depremin ardından Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, sınır kapılarının açık olduğunu ve Suriyelilerin kontrolsüzce gelmeye devam etttiğini ileri sürmüş, bu bilgiyi bir emniyet mensubundan öğrendiğini açıklamıştı. İnce 13 Şubat 2023’te yaptığı bir paylaşımda “Deprem felaketi ile uğraşırken, Hatay’da büyük bir oyun oynanıyor. Sınırlarımız açık ve Suriyeliler gelmeye devam ediyor. 85 milyonu uyarıyorum” iddiasında bulunmuştu. Dışişleri Bakanlığı ve Hatay Valiliği ise iddiaların asılsız olduğunu bildirmişti.

DHA

Editör: Yadigar Hanım