SGK'dan yapılan bir açıklama, vatandaşların bazı haklarını bilmediği için hesaplarında para birikebileceğini ortaya çıkardı. Vatandaşlar, hesaplarında para olup olmadığını e-Devlet'ten sorgulamaya başladı. Peki hesabınızda para olup olmadığınızı nasıl öğreneceksiniz? İşte detaylar...

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başta olmak üzere bir çok kurum, ihtiyaç sahiplerine çeşitli haklar adı altında para veriyor. Ancak bir çok vatandaş, hangi durumda hangi yardımları hak ettiğini bilmiyor. Bu yardımlardan habersiz olan vatandaşların hak ettikleri paralar ise hesaplarında birikmeye devam ediyor. SGK, bu paraların e-Devlet’ten yapılan sorgulaması ile ilgili açıklama yaptı.

ÖLÜM PARASI BÜTÜN ÇOCUKLARA

Milyonlarca vatandaşın aldığı nakdi yardımlar arasında örneğin, "ölüm parası" yer alıyor. Kişinin bir yakını vefat ettiğinde "ölüm parası" veriliyor. Birçok vatandaş bu paranın ölüm sonrasında geride kalan tek çocuğa verildiğini zannetse de ölüm parasını en büyük çocuk çekiyor, ancak başka çocukların da hesaplarına tek tek aynı oran yatırılıyor. Söz konusu para bir bankaya ya da PTT'ye "ödeme emri" şeklinde yatırılıyor. Para çekilmediği takdirde bu hak kaybediliyor.

BABASI VEFAT EDEN KIZ ÇOCUKLARINA ÇEYİZ PARASI

SGK, babası vefat eden kız çocuklarına evlenirken çeyiz parası ödemesi yapıyor. Kız çocukları, evlenirken 2 yıllık yani 24 maaş tutarında çeyiz parası alıyor. SGK'nın yaptığı bir başka ödeme de yeni doğum yapan çalışanlara ödenen süt parası ile bakıcı parası. Geçici iş görmezlik ödemesi de bir başka ödeme.

NASIL SORGULANIR?

Hesabınızda para olmasını öğrenmek için e-Devlet''in www.turkiye.gov.tr internet sitesine veya mobil uygulamasına giriş yaparak, arama çubuğuna 'SGK Şahıs' yazın.

Karşınıza çıkan dört seçenekten 'SGK Şahıs Ödemeleri Sorgulama' www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-sorgulama seçeneğine tıklayın. Açılan sayfada ödeme ve yardımlar çıkacak. Burayı sıklıkla kontrol etmenizde fayda var.

Editör: Yadigar Hanım