Dolar / TL haftaya düşüşle başlamıştı. 32,2190 seviyesinden işlem görüyor.

Cuma günü yükseliş eğiliminde hareket eden dolar/TL, günü önceki kapanışının yüzde 0,3 üstünde 32,3441'den tamamladı.

Dolar/TL, haftaya düşüş eğiliminde başlamasının ardından saat 11.10 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 0,4 altında 32,2190'dan, avro/TL yüzde 0,5 düşüşle 34,7440'tan, sterlin/TL yüzde 0,5 değer kaybıyla 40,3430'dan işlem görüyor.

DÜNYA PİYASALARI ABD ENFLASYON VERİLERİNİ BEKLİYOR

ABD Merkez Bankasının (Fed) gelecek dönem politikalarına ilişkin belirsizliklerle yatırımcıların temkinli duruşunu koruduğu görülürken, çarşamba günü ABD'de açıklanacak enflasyon verilerinin varlık fiyatlarında oynaklığı artırması bekleniyor.

İstanbul'un Doğalgaz Şirketi İGDAŞ Halka Arz Oluyor İstanbul'un Doğalgaz Şirketi İGDAŞ Halka Arz Oluyor

Analistler, ABD ekonomisinde aktivitenin güçlü kalmayı sürdürmesinin Fed'in gelecek dönem politikalarına ilişkin soru işaretlerini artırdığını belirterek, ülkede cuma günü açıklanan verilere göre, tüketici güveninin, enflasyon beklentilerindeki keskin yükselişin etkisiyle 6 ayın en düşük seviyesine gerilediğini bildirdi.

Bununla birlikte Fed yetkililerinin açıklamaları da yakından takip edilirken, Dallas Fed Başkanı Lorie Logan, para politikasının enflasyonu yüzde 2 hedefine indirecek kadar sıkı olup olmadığının netleşmediğini ve fiyat baskılarının hala çok güçlü olduğunu kaydetti. Logan, faiz oranlarını düşürmek için henüz çok erken olduğunu belirtti.

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman da yılın ilk birkaç ayındaki kalıcı enflasyona işaret ederek, Fed'in 2024'te faiz indirimi yapmasının uygun olmayacağını bildirdi.

Analistler, enflasyon verileriyle birlikte Fed Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı açıklamaların da yatırımcıların odağında yer aldığını bildirdi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda bu sene yüzde 88 ihtimalle bankanın en az bir faiz indirimine gideceği tahmin edilirken, bu hamlenin yüzde 63 olasılıkla eylül ayında yapılması bekleniyor. Cuma günkü fiyatlamalar Fed'in eylülde yüzde 70 ihtimalle faiz indirimine gideceğine işaret ediyordu. (AA)

Editör: Habererk Haber Merkezi