Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Fethi Pekin, Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) açtıkları tazminat davaları hakkında konuştu. 5 yıldızlı Fenerbahçe logosunu tescil ettirdiklerini belirterek, gelecek sezon formalarda bu logoyu kullanacaklarını dile  getiren Pekin, "Bakalım TFF ne yapacak? Biz bunun sonuçlarına katlanmayı göze aldık" dedi.

Hukukçu Fenerbahçeliler Derneği (HUFEDER) ve Fenerbahçe Kulübü'nün kongre üyeleri, Cemile Sultan Korusu'nda basın mensuplarıyla bir araya geldi. HUFEDER Başkanı Ali Alper Alpoğlu ve genel sekreter Taha Gökberk Doğan'ın ev sahipliğindeki etkinliğe, Fenerbahçe Spor Kulübü Hukuktan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Fethi Pekin de katıldı. Pekin toplantıda, TFF'ye yönelik çok sert açıklamalarda bulundu.

Fethi Pekin, basın mensuplarının, "TFF aleyhine açılan tazminat davasının hangi aşamada olduğu", davanın, TFF'nin Fenerbahçe'nin savunmasını bile almadan UEFA Şampiyonlar Ligi'ne gitmesini engellemesi kararından doğan zararın tazminiyle ilgili olduğunu ifade ederek, davanın devam ettiğini, mahkeme hakiminin ocak ayında emekli olduğunu ve mahkemeye yeni bir hakim atandığını söyledi.

TFF avukatlarının usul itirazlarının reddedildiğini kaydeden Pekin, şunları söyledi:

"Sonra hakimi reddettiler, reddi hakim talebinde bulundular. Ben bunları, geçiştirme taktiği olarak okuyorum. Bu talep de reddedildi. Daha sonra, yaptıkları araştırmalara göre, neymiş bu araştırmalar o da belli değil, hakimin Fenerbahçeli olduğunu öğrenmişler. Fenerbahçe ile ilgili reddi hakim talebinde bulunmuşlar. Sonuçta Yargıtay Başkanı da kongre üyemiz, onu da ben yaptım. Cumhurbaşkanımız da yüksek divan kurulu üyemiz. Hakim de onu bu sefer kendisi reddetti. Ocakta emekli oldu zaten. Çok da kıdemli, konusuna son derece hakim birisiydi. Kısmet, onunla devam etmek olmadı. 25 Mayıs'ta karşı tarafın zaman aşımı itirazı var. Biz zaman aşımı itirazıyla ilgili Haluk Koçoğlu hocadan mütalaa aldık, dosyaya koyduk. 10 yıl zaman aşımı içinde olduğumuza dair bir mütalaa bu.

Mahkemenin önce, TFF avukatlarının zaman aşımı itirazını değerlendireceğini tahmin ettiğini ve onun da reddedileceğini düşündüğünü anlatan Pekin, "Aynı duruşmada kuvvetle muhtemel bilirkişi atanacak, zarar hesaplanacak. Böylelikle büyük bir aşamaya geçmiş oluruz. Zararın hesaplanması demek, o rakam ne çıkarsa çıksın, ilk derece mahkemesinin, Ankara 8. Asliye Mahkemesi kararının da o doğrultuda olacağını gösterir. Bu yargı süreci uzayabilir. Daha ilk derecedeyiz. Bunu uzatmak için de ellerinden geleni yaptılar. Dava açılalı yaklaşık iki sene oldu. Bence bir senede bitmesi gerekirdi. Ama dokuz ayımızı o reddi hakimlerle yediler." 

Fethi Pekin, Fenerbahçe'nin 28 şampiyonluğunun tescil edilmesi talebiyle ilgili sürecin nasıl işlediği hakkında da "O iş de sakız gibi uzadı." ifadesini kullanarak, neler yaptıklarını açıkladı.

Eski federasyon başkanı Nihat Özdemir'in, "Şampiyonlukla ilgili kurullar kurduk, konuyu istişare edeceğiz." şeklinde beyanlarının olduğuna değinen Pekin, eski yöneticiler Metin Sipahioğlu ve Alper Pirşen ile birlikte son derece güçlü çalışmalar yapıp başvuruda bulunduklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Eski federasyona hatta, 'Gelin bir heyet kurun, bir ombudsmanlık kurulu oluşturun, bunun içinde de tarihçiler olsun, spor hukukçuları olsun, bilgi ve belgeleriyle değerlendirelim, sonuçta kim haklı kim haksız ortaya çıksın.' dedik. 'Haklıysak hakkımızı teslim edin.' dedik. Nihat Özdemir'in beyanları da bu minval üzerineydi. Daha sonra bu yönetim geldi. Onlar, 'Öncelikli, daha büyük sorunlarımız var, biz onlarla ilgileneceğiz, bu konu şimdilik bizim önceliğimiz değil.' deyip geçiştirme gayretine girdiler. Biz de ikinci yılında, 'Bakın bardaktan su taştı.' diyerek, bu bahsettiğim iddianame şeklindeki mektubu verdik. O süre de bitmek üzere."

''BİZİM FORMALARIMIZ 5 YILDIZLI OLACAK''

Bir basın mensubunun, "Fenerbahçe'nin 5 yıldızlı forma çalışması var mı, çıkacak mı bu sezon?" diye sorduğu sarı-lacivertli yönetici, forma siparişlerinin ocak ayı gibi verildiğini belirterek, "Bizim formalarımız, başkanımızın da ifade ettiği gibi 5 yıldızlı olacak." diye cevap verdi.

Federasyon başkanının, "yıldızlarla ilgili bir talimat olduğu ve uyulmadığında aşama aşama cezalar verileceği" uyarısında bulunduğunu hatırlatan Pekin, şu görüşünü paylaştı:

"Talimatlara aykırı davranmak, derece derece ihtardan başlayıp puan silmeye, bir alt lige düşürmeye kadar giden yaptırımlar silsilesi bu. Burada bizim argümanımız iki türlü ve çok güçlü. Birincisi, biz zaten 5 yıldızın sahibi olduğumuzu söylüyoruz. Federasyondan talep etmişiz, iki sene geçmiş cevap alamamışız. İkincisi, 5 yıldızlı Fenerbahçe logosunu da biz bunların başımıza geleceğini tahmin ettiğimizi için tescil ettirdik. Futbol AŞ'nin tescilli markası bunlar. Tescilli markamızı göğsümüze takarız, çıkarız, sonra TFF bakalım ne yapacak. Onu da göreceğiz. Biz bunun sonuçlarına katlanmayı göze aldık bir kere. Zaman gösterecek, bakalım."

Fethi Pekin, tescilde bir itiraz olmadığını da belirterek, "Bu arada 7405 sayılı kanuna göre Futbol AŞ'nin ana sözleşmesini değiştirirken oraya da 5 yıldızı koydum. Fenerbahçe Spor Kulübünün logosu, tüzüğümüzde ifade edildiği gibi. Bu ise Futbol AŞ adına tescilli, Fenerbahçe Spor Kulübüne değil. Zaten şampiyonluklar da futbolla ilgili." diye konuştu.

Editör: Yadigar Hanım