Demokrat Parti Genel Başkanı Gülteni Uysal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili çarpıcı bir iddiada bulundu. Uysal, Antalya'nın Manavgat İlçesi'ni ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın parlamenter sisteme dönmeyi düşündüğünü ileri sürdü.

Millet İttifakı'nın ortaklarından Gültekin Uysal, iddiasını “Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimler yaklaştıkça kendisini kurtarmak için parlamenter sisteme dönmeyi düşünüyor, ortağı MHP’nin bundan haberi var mı bilmiyorum ama bu konuda çalışma başlattı” sözleriyle gündeme getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimler yaklaştıkça yön değiştireceğini savunan Uysal, şunları söyledi:

"Sayın Erdoğan'ın seçimler yaklaştıkça kendisini kurtarmak için bu sistemin kilit noktası olarak dizayn edilmiş yüzde 50+1 dengesini bile feda ederek, parlamenter sisteme dönmeyi isteyeceği kanaatindeyim. Ortağı MHP'nin bundan haberi var mı bilmiyorum ama seçim öncesi bir numara daha deneyerek bu çalışmayı başlattılar. Onların derdi, suçüstü yakalanmış halleri dolayısıyla yargıdan kaçmak için ellerinden geleni yapmak ve hayatiyetlerini uzatmaktır.

Ülkenin yetişmiş insan gücünü ‘Giderlerse gitsinler' diyerek ötekileştiren bir AKP'ye ve Türkiye'yi Avrupa'nın mülteci merkezi haline getiren bu anlayışa itiraz ediyoruz. Türkiye bir tertiple karşı karşıya. Adeta Meksika sınırı gibi bir sınır çizilmiş, iktidar cenahında kalan herkesin her türlü hakka sahip olduğu bir Türkiye yaratılmak isteniyor."

İktidara yakın anket şirketlerinde bile "Erdoğan'a asla oy vermem" diyen seçmen kitlesinin en az yüzde 55 olduğuna dikkat çeken Uysal, "Sayın Erdoğan Türk milletine, cumhuriyete, demokrasiye yenilmiştir. Bu ülkeyi birbiriyle kavga eden bir yer haline getirdiler. İktidar, dün ‘Terörist' dedikleri ile bugün bir araya geliyor. 20 yılda ülkeyi ne hale getirdikleri ortada. Kimse merak etmesin, Altılı Masa’nın ortaya koyacağı Cumhurbaşkanı adayı, büyük bir destekle seçimi kazanacaktır." ifadelerini kullandı.

Editör: Yadigar Hanım