Bursa metrosuna Danıştay freni

Danıştay, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Bursa Emek - Şehir Hastanesi raylı sistem inşası için 2 şirkete davet usulü verdiği 1.8 milyar liralık ihaleyi iptal etti.

Bursa metrosuna Danıştay freni

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yaklaşık 1 milyar 800 milyon liralık ihaleyi başka firmalara açık olmayan bir şekilde davet usulü ile Taşyapı ve Söğüt İnşaata verdi. Ege Gökmen İnşaat ve Günfalt İnşaat ise bu çapta bir ihalenin davet usulü yapılmasına itiraz ederek dava açtı. Her iki şirketin avukatı Ali Ekrem Özbek ile Sırma Mungan açtıkları dava ile ihalenin iptalini talep etti.

Sektöre Bayburt İnşaat’ın patronunun yanında çalışarak giren, kendisi de Bayburtlu Ege Gökmen İnşaat’ın sahibi Mehmet Selim Özbek’in başvurusu Ankara 4. İdare mahkemesi tarafından karara bağlanıp reddedildi. Bunun üzerine Ege Gökmen İnşaat davayı Danıştay’a götürdü. Danıştay 13’üncü dairesi aldığı yeni kararla 1 milyar 800 milyon liralık hafif raylı sistem ihalesini iptal etti.

Taşyapı şirketi ve sahibi Emrullah Turan özellikle AKP dönemindeki inanılmaz yükselişi ve milyarlık ihaleleri almasıyla adından söz ettiriyor. Söğüt İnşaat ve sahibi Mustafa Akan’ın adı ise özellikle eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile birlikte anılanlardan. Söğüt İnşaat’ın Ankara’da milyarlarca liralık asfalt işlerini aldığı biliniyor.

Ege Gökmen İnşaat daha önce de usulsüz verilmiş Afyonkarahisar-Şuhut yolunu ve Ankara-Polatlı-Afyonkarahisar-Uşak-Manisa-İzmir yüksek standartlı Demiryolu ihalesini, Iğdır-Gelendost üstyapı ihalesini, Antalya-Manavgat bakım onarım ihalesini, Antalya-Alanya yolu bakım onarım ihalesini, Erzurum-Aşkale-İspir devlet yolu ihalesini de iptal ettirtmişti. Güneş Asfalt şirketi. Güneş Asfalt Şirketi’nin benzer gerekçelerle itiraz ettiği Erdemli-Silifke-Taşucu yolu ihalesiyle ilgili dava da Danıştay’da devam ediyor. Ayrıca şirket, daha önce de Eze İnşaat’ın aldığı Kocaeli Şehir Hastanesi Tramvay Hattı İhalesi’ni de iptal ettirtti.

YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344