Dışişleri Bakanının masasında sözde 'Kürdistan' bayrağı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ile sabah kahvaltısında bir araya geldi.

banner311
Dışişleri Bakanının masasında sözde 'Kürdistan' bayrağı

Veryansintv'nin haberine göre Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Neçirvan Barzani arasında yapılan görüşmede masada Türk ve Irak bayraklarının yanında sözde "Kürdistan" bayrağı da yer aldı. Ancak hem Çavuşoğlu hem de AA tarafından paylaşılan karelerde bayrağın ya çekim sırasında kaldırıldığı ya da sansürlendiği görüldü.

Twitter hesabından açıklama yapan Çavuşoğlu, "IKBY Başkanı Neçirvan Barzani ve beraberindeki heyeti konuk ettik. PKK ile ortak mücadele başta olmak üzere ilişkilerimizi ele aldık" ifadelerini kullandı.

Barzani, Çavuşoğlu'nun ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edildi.

Veryansintv'nin haberine göre  Anadolu Ajansı'nın (AA) servis ettiği fotoğraflarda da "Kürdistan" bayrağı yer almıyordu.

Gerçekte ise görüşme boyunca masada Türk ve Irak bayraklarıyla birlikte Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ni temsil eden sözde "Kürdistan" bayrağının da yer aldığı başka kaynaklardan servis edilen fotoğraflardan anlaşıldı.

ANKARA'DA 'KÜRDİSTAN OFİSİ AÇACAĞIZ'

Öte yandan IKBY Dışilişkiler Ofisi Sorumlusu Sefin Dizayi, Neçirvan Barzani başkanlığındaki heyetin Ankara temaslarında ikili konular, güvenlik ve ekonomik konuların ele alındığını söyledi.

Rudaw'ın aktardığına göre Sefin Dizeyi, görüşmelerde "Kürdistan Hükümeti" temsilciliğinin Ankara’da açılmasının da gündeme geldiğini öne sürdü.

"Kürdistan Hükümeti olarak Ankara'da temsilcilik açma konusunu Türkiye ile daha önce müzakere ettiklerini" belirten Dizeyi, “Bu konuda prensipte vardığımiz bir konsensüs var, temsilcilik açma konusuda önümüzde diplomatik veya siyasi herhangi bir engel yok, sadece tamamlanması gereken bazı teknik konular var, diyebilirim ki temsilcilik açılması konusunda halihazırda sadece bir takım teknik meseleler kaldı. Onları da yakın zamanda çözeceğimizi ümit ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.