''Hak yemek sol elle yemek yemek kadar dikkat çekmedi bu ülkede''

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu, "Sol elle yemek yemekte bir sakınca var mıdır?" sorusuna, "Sol elle şeytanlar yemek yer" diye yanıt vermesi tekrar gündeme geldi.

''Hak yemek sol elle yemek yemek kadar dikkat çekmedi bu ülkede''

Din İşleri Yüksek Kurulu'nun, "Sol elle yemek yemekte bir sakınca var mıdır?" sorusuna verdiği yanıt, tekrar gündeme geldi.

Diyenetin verdiği yanıt şu şekildeydi:

“Yeme-içmeyle ilgili genel ilkeleri belirleyen Hz. Peygamber (s.a.s.), sol elle yeme-içmeyi hoş karşılamamıştır. Nitekim o, bu konu üzerinde önemle durmuş; şeytanların sol elle yiyip içtiklerini haber vererek ümmetini uyarmış ve çocuklara sağ elle yemek yemeyi öğretmiştir.

Hz. Peygamber'in sağ elle yeme ve içme konusundaki tavsiye ve irşadlarına uymak her müslümanın vazifesidir. Bu nedenle anne ve babaların çocuklarına diğer yemek adabıyla birlikte sağ elle yeme ve içmeyi de öğretmeleri gerekir. Fizikî bir engel sebebiyle sağ eliyle yiyemeyen kimselerin sol elle yeme içmesinde ise bir sakınca yoktur.”

Bu cevap akıllara Türk yazar İsmet Özel'in sözünü getirdi...

''Hak yemek sol elle yemek yemek kadar dikkat çekmedi bu ülkede''

YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344