İlahiyatçı Hayrettin Karaman: İktidara zarar verecekse haksızlık ve doğruları söylemek caiz değildir

Yeni Şafak yazarı İlahiyatçı Hayrettin Karaman'ın WhatsApp grupları üzerinden "İktidara zarar verecekse haksızlık ve doğruları söylemek caiz değildir" uyarısı yaptığı iddia edildi.

İlahiyatçı Hayrettin Karaman: İktidara zarar verecekse haksızlık ve doğruları söylemek caiz değildir

Karar gazetesi yazarı Akif Beki, Yeni Şafak yazarı ilahiyatçı Prof. Dr. Hayrettin Karaman’ın muhafazakar camiada AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik eleştirilere karşı WhatsApp grupları üzerinden ‘iktidara zarar verecekse doğruları söylemek caizdir diyemem.’ uyarısı paylaştığını yazdı.

Akif Beki yazısında, “Cumhurbaşkanı giderken söyledi, Amerika dönüşü bizzat ilgilenmek suretiyle marketlerdeki fahiş fiyat zulmünün üstüne üstüne gidecek. Bu, zulmün mağduru millet de dişini sıkıp adaletin bize getirilmesini bekliyor demek değil mi? Yönetenler beklentinin farkında, yardımcı medyaları da bunu biliyor ama önceliği dünyaya veriyorlar ne hikmetse, ülkelerinden başlamıyorlar. İlahiyatçı Hayrettin Karaman Hoca da ‘yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele edip adaleti tesise önce bizden başlasanız’ diye iktidarı uyarmak yerine cemaati uyarıyor” diyerek şöyle devam etti:

“Cemaate hayrı zaten yok da… Böyle savunmak iktidara da iyilik değil, yanlışta ısrara teşvik ediyor. Tersini yapsa belki iktidar yanlışlarını düzeltecek, homurdanmayı ve şikayeti kesmesi için cemaati uyarmasına da gerek kalmayacak. Herkes kazanacak. Din de haksızlığa alet edilmeyecek.

“İKTİDARA ZARAR VERECEKSE…”

Fakat Hoca, şu tarz uyarılarını kah Yeni Şafak kah WhatsApp gruplarından sürdürüyor: “Bu iktidardan pek çok beklentiniz gerçekleşti, camiayı hayretle izliyorum, bak demedi demeyin, sonra Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olursunuz, iktidara zarar verecekse haksızlık ve yanlışlardan şikayetle doğruları söylemek caizdir diyemem.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Veysel Dönmez
Veysel Dönmez - 1 ay Önce

Allah'ın adaletini sağlamak için kendin dahi olsa doğruyu söylemek Allah2ın emridir.

akp için islam amaç değil araç
akp için islam amaç değil araç - 1 ay Önce

islam bir fikir teatisidir ona göre yaşarsan sonuda varsa diğer tarafta ödülünü alırsın.ama bunlar Allah a şirk koşup kendilerine taptırıyorlar bu dünya menfaatleri için dini inanç değerleri araç olarak kullanıyorlar.diyoruz bunlar tam amerikancı kafa faydacı pragmatik makyevelist ne satın alınıyorsa halka onu satarlar.hiç bir değeri omurgası yoktur bunların tek değeri kendi çıkar ve menfaatleri.

Fatih
Fatih - 1 ay Önce

..... göre imam