İzmir’de 124 bina acil yıkılacak ama ruhsat veren müteahhitlerden hiç mi hesap sorulmayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İzmir’deki depremde hasar göre 124 binanın acil olarak yıkılacağını açıklamasının ardından söz konusu binaları yapan müteahhitlerden ve çürük binaların yapımına izin veren görevlilerden hesap sorulup sorulmayacağı merak konusu oldu.

İzmir’de 124 bina acil yıkılacak ama ruhsat veren müteahhitlerden hiç mi hesap sorulmayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir’deki deprem sonrası yaptıkları hasar tespit çalışmaları sonrası 124 binanın acil olarak yıkılacağını belirterek, 119 binanın ise orta hasarlı olduğunu açıkladı. Bakanlığın yaptığı açıklama sonrası yıkılan binaların yapımından sorumlu olanların akıbeti ise tartışma konusu oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca İzmir'de 10 bin 287 binada yapılan hasar tespit çalışmasında 124 ağır, 119 orta, 730 az hasarlı bina tespit edildi.

Bakanlığın Twitter hesabından depremden sonra İzmir genelinde yürütülen hasar tespit çalışmalarındaki son duruma ilişkin veriler paylaşıldı.

Buna göre, şimdiye kadar toplam 10 bin 287 binayla 79 bin 624 bağımsız bölümde hasar tespit çalışması yapıldı.

Çalışmalarda, 124 acil yıkılacak, ağır hasarlı ve yıkık bina, 119 orta hasarlı bina, 730 az hasarlı bina tespit edildi, 9 bin 314 binanın hasarsız olduğu belirlendi.

Hasar tespitinde 2 bin 698 acil yıkılacak, ağır hasarlı ve yıkık, 2 bin 291 orta hasarlı, 11 bin 997 az hasarlı bağımsız bölüm belirlendi, 62 bin 638 bağımsız bölümde ise hasar bulunmadı.

YIKILAN BİNALARIN SORUMLULARININ AKIBETİ MERAK KONUSU OLDU

İzmir’deki depremde yıkılan ve hasar gören binaların sayısının ortaya çıkması sonrası malzemeden çalarak binaları yapan müteahhitlerin ve bu binaların yapımına izin veren görevlilerin akıbeti merak konusu oldu. Vatandaşlar, “Hırsız müteahhitlerden ve binaların ruhsatına imza atan görevlilerden hesap sorulmayacak mı” sorusunu soruyor.

Ayrıca imar barışı kapsamında ruhsatlanan çürük binaların akıbeti de sorulmaya devam ediliyor.

9 KİŞİ GÖZALTINA ALINMIŞTI

Öte yandan depremde yıkılan ve ağır hasarlı olan binaları yapanlar hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturma kapsamında Yağcıoğlu Apartmanı müteahhidi Ş.A ile fenni mesul O.A, Cumhuriyet Sitesi B ve C bloklarının fenni mesulü E.İ, Yılmaz Erbek Apartmanı'ndaki market sahibi R.Y, market yapı sahibi M.Y. ile Yılmaz Erbek Apartmanı fenni mesulü N.B, Emrah Apartmanı fenni mesulü T.A, Doğanlar Apartmanı müteahhidi Ç.D. ile Rıza Bey Apartmanı müteahhidi H.H.Ö. gözaltına alınmıştı.

Soruşturmada haklarında gözaltı kararı verilen 2 şüphelinin de yakalanmasına yönelik çalışmaların sürdüğü bildirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2020, 10:23
YORUM EKLE