Kızılay'ın Kurban oyununu Lütfü Türkkan bozdu!

İYİ PARTİ Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan  18 Haziran 2019 Salı gündeme bomba gibi düşecek bir önerge verdi.

banner311

Türkkan  önergesinde, Türk Kızılayının faaliyetlerinin incelenmesi, kurum tüzüğünde yer alan tarafsızlık ilkesine aykırı davranılıp davranılmadığının belirlenmesi, faaliyet alanı dışına çıkıp çıkmadığının ortaya konulması, özel şirketlerle yapılan sözleşmelere uyulmadığı iddialarının araştırılması, çok sayıda şubesinin kapatıldığı iddialarının açığa çıkarılması ve elde edilen sonuçların kamuoyuyla paylaşılması maksadıyla verilmiş olan Meclis araştırması istedi.

Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan  Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada "2016 yılında Kurban Bayramı için hedeflenen kurban sayısı 52 bin hisse iken 70 bin hisse topluyor kurum, Kızılayın Sayın Genel Başkanı, bu 70 bin hissenin 52 binini kestiği için 18 binini ne yapıyor, biliyor musunuz? Götürüyor, Yeryüzü Doktorlarına, Diyanet Vakfına, Suriye Türkleri Eğitim ve Yardımlaşma Derneğine, Aziz Mahmûd Hüdâyi Vakfına, Gift of Givers gibi dernek, vakıf ve organizasyonlara nakit olarak harcıyor." dedi.

Türkkan 'ın konuşması şu şekilde;

Siz de zannediyorsunuz ki "Ben Kurban farizamı yerine getirdim, Kızılaya kurban parasını yatırdım, bu kurban kesildi." Hayır, Ensar Vakfına gitti para, nakit.

Yani ben LÖSEV'in topladığı "kesimsiz kurban" işine devamlı karışıyorum. Ne demek "kesimsiz kurban" ya? Kurban, bir fariza, bunun da bir tarifi var. "Kesimsiz kurban" diye bir şey olur mu? Kurbanı keseceksin arkadaş, kan akıtacaksın.

Bu Mecliste temsilcilerinin de bulunduğu o cemaatin, bir zamanlar çok kurban topladığı dönemler vardı.

Hepsine şunu soruyordum: Arkadaşlar, siz kurbanları nerede kesiyorsunuz?

Sadece para topluyorsunuz siz. Para toplayıp kurban kesmiyorlardı, aynı şeyi Kızılay yapmış. 70 bin tane hisse toplamış, 52 binini kesmiş, 18 binin parasını da götürmüş kendi yandaş vakıflarına dağıtmış. Peki, bu vatandaşın, kurban farizasını yerine getirmek için verdiği paranın hesabını kim ödeyecek?

Vebali kimin, günah değil mi?

O insanın belki kendi gelirinden, rızkından sadece farizasını yerine getirmek üzere köşeye ayırdığı bu parayı o vakfa niye veriyorsunuz arkadaş ya?

Vereceği varsa o zaten kendisi gidip verir. "Kurban kes" diye veriyor. Hayır, o parayı biz alacağız. Ne yapacağız?

Kızılaya yalı kiralayacağız. Kızılayın bu Genel Başkanı yalı kiralamış, biliyor musunuz?

Kızılayın yalıya ne ihtiyacı var ya, millete çadır kuran kurumun yalıya ne ihtiyacı var? 

Bu rezilliğin burada araştırılması için verdiğimiz bu araştırma önergesine destek vermenizi bekliyorum."


 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
ümit
ümit - 1 yıl Önce

İktidarın kuklası olan kuruma bağiş yapmak,şeytana hizmet etmekten farkı yok..yazıklar olsun.

ufuk
ufuk - 1 yıl Önce

eğer doğruysa sadece yuh diyorum

YAMAN EFENDİ
YAMAN EFENDİ - 1 yıl Önce

Kılıf kısa gelmiş. Sayın Türkkan davulu patlatmış.

ŞAFAK BULUT
ŞAFAK BULUT - 1 yıl Önce

Yazıklar olsun, benim devletim bu kadar mı düştü. Kurban paralarını cemiyetlere vakıflara vermek de ne demek...Hiç mi Allahin gazabından korkmazlar..
ALLAH'A havale ediyorum.

aziz  bulur
aziz bulur - 1 yıl Önce

Allah belanızı versin...........

Hakan Demirel
Hakan Demirel - 1 yıl Önce

Ne bekliyordunuz ki? Atalarımızın meşhur bir lafı vardır , birinin fikrineyse zikride odur derler. Eskiden bunları yapanlara acınacak gözle bakardım ama artık hala için bir umut taşıyanlar artık sizlere acıyorum.

İbrahim eren
İbrahim eren - 1 yıl Önce

Bunlarda ne Allah korkusu kalmış nede kuldan utanma,İslam dinine en çok zarar veren müslüman kisvesindeki yeszitler.

kimsesiz adam
kimsesiz adam - 1 yıl Önce

emin olun bu adam daha öncede bunu biliyordu yeni birşey degil. ama şimdi söylüyor kızılayın yaptıgına zaten ortak daha onceden acıklamadıgı ıcın.kızılayın bu tür pislikler yaptıgını bılıyorduk zaten demekkı daha uyanamamıslar var ki bu ulkede bu meblade bagıslar oluyor mesela ben kızılaya kan bıle bagıslamam organ hele hıc bılıyorum kı bagıslayacagım organ satılaga cıkarılacak en yuksek parayı veren alacak oysa ben bagıslamıstım????