Bilişim uzmanı Füsun Sarp Nebil, seçimlerde çok tartışılan hayalet seçmen konusuna belgelerle açıklık getirdi. Nebil, 2007-2023 yılları arasında nüfusun 15 milyon, seçmen sayısının ise 21.4 milyon arttığına dikkat çekerek, “6.7 milyon seçmen fazla” olduğunu ortaya çıkardı.

Cumhuriyet gazetesinden Rengin Temoçin’in haberinde Nebil, “Adrese dayalı nüfus sayımının başladığı 2007’den 2023’e kadar geçen 16 yılda seçmen sayısında anlamlandıramadığım 6.7 milyonluk bir fazlalık var. Bir başka deyişle toplam seçmen sayısının 10.5’i” dedi.  Nebil, bu zaman aralığında nüfusun 15 milyon, seçmen sayısının ise 21.4 milyon arttığına işaaret ederek, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) bu konuda açıklama yapması gerektiğini söyledi.

Nebil, nüfus ve seçmen verilerine ilişkin bilgi vererek, “2002 tarihinde nüfus 68.5 iken yüzde 40.1 genç nüfus var. Yani 26.5 milyon. Eğer 68.5’ten 26.5 çıkarırsanız geriye 42 milyon kalır. O yılın seçmen sayısı budur. Buna karşılık, 2023 yılına geldiğinizde genç nüfus azalmış yani yüzde 30’a düşmüş. Bu sefer 85 milyon olan nüfusumuzla hesaplarsanız yine 26 milyon genç var. Bunu 85’ten çıkarırsanız, seçmen sayısı 59 milyon olur, halbuki verilen seçmen sayısı 64 milyon. Bunun içinde şu vardır, bu vardır. YSK’nin açıklama sorumluluğu var. Seçim sistemi şeffaf olmalı. Genç nüfus diyorlar ancak hesaplaması var, genç nüfus değil. Ölüm doğuma bakıyoruz tam tersine azalma olması lazım. O da değil. Yasal göçmenlere bakıyoruz o da değil” diye konuştu.

Nebil, yüzde 10'un seçimin yönünü değiştirebilecek kadar önemli olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

"Türkiye nüfusu yıllık ortalama 1 milyon artıyor. Yani 2007-2010 arasında ortalama 3 milyon artması lazım. Buna karşılık, seçmen sayısının da aşağı yukarı bu civarda olması beklenir. 2007-2010 aralığında nüfus 3.1 milyon artarken seçmen sayısı 6.7 milyon artmış.”

Öte yandan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ da FOX TV'de İlker Karagöz ile Fox Çalar Saat programında Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nden üst düzey bir yöneticiye dayandırarak, Türkiye'de 7 milyon Suriyeli olduğunu açıkladı.

Türk halkından gerçeklerin gizlendiğine değinen Özdağ, "Adam Afganistan'da doğmuş, Cidde'de yaşıyor Türk seçimlerinde oy kullanıyor. Adam Libya'da doğmuş Dubai'de yaşıyor Türkçe'nin T'sini bilmiyor oy kullanıyor. Bundan memnunsanız sizi Allah bildiği gibi yapsın. Bu seçimde iki eliniz kanda da olsa Kemal Bey'e oy verin" dedi.

AKP seçmenine seslenen Özdağ, "Bu seçim vatanınızın oylanması. Biz Millet İttifakı'yla da Cumhur İttifakı'yla da görüştük. Numan beyin anlattığı şey Türkiye'nin göçmenistan olmasını engellemiyor aksine Türkiye'nin yanı başından bir Afganistan yaratıyor. Tek çare tam anlamıyla geri dönüşü sağlamak. Biz bir fanatizm içerisinde Kemal beyi desteklemiyoruz. Kemal bey Türkiye'yi kurtaracak bu projeyi kabul ettiği için destekliyoruz. Eğer 13 milyon sığınmacı Türkiye'de kalırsa iktidarda CHP'de olsa, AKP'de olsa Türkiye iç savaşa sürüklenecek" şeklinde konuştu.

Editör: Yadigar Hanım