Yeniçağ’dan Fatih Ergin’in haberine göre, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın inceleme başlattığı HDP’nin kapatılması durumunda HDP’li milletvekillerinin Demokratik Bölgeler Partisi’ne geçeceği bilgisine ulaşıldı.

2014’te Barış ve Demokrasi Partisi'nin 3. Olağan Kongresinde alınan kararla adı değiştirilerek kurulan DBP’nin eş başkanlarından Saliha Aydeniz, Diyarbakır milletvekili seçildiği HDP’den Aralık 2019’da istifa etmişti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı inceleme sonucunda örgüt eylemlerinin odağı olduğu tespit edilmesi durumunda kapatma davası ile karşı karşıya gelecek olan HDP’de izlenecek yol belli oldu.

Parti hakkında açılacak davanın kapatma ile sonuçlanması durumunda HDP milletvekillerinin Demokratik Bölgeler Partisi’ne geçecek.

genel seçimde Diyarbakır Milletvekili seçildiği HDP’den istifa eden Saliha Aydeniz’in eş başkanlarından biri olduğu DBP’nin doğu ve güneydoğu illerinin yanında Ankara İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerde il ve ilçe örgütleri bulunuyor. Edinilen bilgilere göre, Saliha Aydeniz’in yedek parti işlevi görmesi için Aralık 2019’da HDP’den istifa ederek DBP’ye geçtiği belirtildi.

Partinin diğer eş başkanı Keskin Bayındır olarak bilinirken, DBP’li çok sayıda belediye başkanı ve belediye meclis üyesi terör örgütü üyesi olmak, terör örgütü adına suç işleme ve terör örgütüne finans sağlama gibi suçlardan tutuklanması ve hapis cezasına çarptırılmasıyla gündeme gelmişti.