Gazeteci Sedat Bozkurt, Kısa Dalga’da 'gölge kabine’ kurulduğunu iddia etti.

"Gölge hükümet" veya "gölge kabine" terimleri, özellikle Batı demokrasilerinde muhalefet partileri tarafından kullanılan bir yöntemi ifade eder. Ancak Türkiye'de Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendi oluşturduğu kabine için bu "sistem"i benimsemiş durumda.

Sedat Bozkurt konuyla ilgili yazısında "Erdoğan yine ilginç bir iş yaptı ve eski bakanlara TBMM’de birer makam tahsis etti. Hiçbiri açıkta kalmadı. Bunu daha önce plan olarak ben de yazmıştım. Eski bakanların komisyonları netleşince çok daha ilginç bir durum ortaya çıktı" dedi.

İKTİDAR İÇİNDEKİ ÇATIŞMALAR GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

İktidar partisi içindeki çatışmaları öne çıkaran Bozkurt, "İlk kez bir iktidar partisi içinde gölge kabine olarak adlandırılacak kurul oluştu. Hem de halef-selefler arasında sıkıntılar bulunan bir tablo bu. İçişleri Komisyonu Başkanı olan eski bakan Süleyman Soylu ile yeni bakan Ali Yerlikaya ve Milli Eğitim Komisyonu Başkanı - eski bakan Mahmut Özer ile yeni bakan Yusuf Tekin ile uzun yıllar içinde yer aldıkları askeri nizamda önemli olan alt üst ilişkisi değişen Yaşar Güler ile Hulusi Akar bunların en somut örnekleri. Halen Güler ile Akar’ın devir teslim törenindeki gergin görüntüler konuşuluyor." Açıklamalarında bulundu.