Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, gram altınla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Gram altının yükselişe geçeceğini ve dahada artacağını belirtti.

Finans analisti İslam Memiş, gram altın, ons altın, gram gümüş ve ons gümüş değerlendirmeleri yaptı:

"Altın fiyatları yıla yükselişle başladı ve yükselişlerini yılın ikinci çeyreğinde de devam ettiriyor. Ons altın tarafında 2000 dolar üzerine yerleştiğini görüyoruz. Yıl içerisinde yine 2350 direncini takip edeceğiz. Aşağıda da 1965 dolar destek seviyemiz var. Kısa vade için bir kar satışı gelebilir. 1985-95 olabilir ama yine yukarı yönlü hareketlerini hazirandan sonra devam ettirecek bir altın var karşımızda."

İslam Memiş, ons altın değerlendirmesinin ardından gram altın için kritik uyarı yaptı, treni kaçıranlara da güzel haberi verdi.

İşte o açıklaması:

Ons altın için kritik seviyeleri açıklayan İslam Memiş, ardından gram altın için kesinlikle yapılmaması gereken davranışı açıkladı ardından, treni kaçıranlar için bir öneride bulundu:

"Merkez bankalarının faiz artırım sürecini bitirmesi, jeopolitik risklerdeki artış, dolar endeksinde bir gerileme olasılığının yüksek olması... Bu gibi etkenler altın fiyatlarını pozitif destekliyor. Bu yıl jeopolitik riskler tarafında da artışlar olabilir.

Gram tarafında sorun yok. Her yıl olduğu gibi yatırımcısının yüzünü güldürüyor. 1205-1212 bant aralığında işlemler gerçekleştiriyor. Ekranlarla 30-50 lira bir makas aralığı var. 1280'li, 1270'li bir rakam yok. Hazirandan sonra dolarda hareketler bekliyoruz. Gram altın 1450, 1500 yine beklediğimi seviyeler. Altın bulunduranlar kesinlikle bozdurmamalı. Gram altın kolay kolay gerilemez. Ons tarafında gerileme görsek de bu hikayeyi gram altına yansıtamayız. Beklenen geçen yıllardaki 100 liralık düşüş beklenmemeli. Gram altın her geçen ay üzerine koya koya yoluna devam edecek.

Altına kıyasla, altın tasarrufu yapamayanlara da gümüşü tavsiye ediyoruz. Gram tarafı 16.5 lira. Bu tarafta yukarı yönlü hareketler devam edecek.

Altındaki yükselişten kaynaklı bugünlerde gram altın, cumhuriyet altını, çeyrek altın tercih ediliyor ancak bayramdan sonra düğün sezonu başlarsa bu kez düğün takı grubuna işler evrilebilir ama ben aman aman bir satış olacağını da tahmin etmiyorum. Tasarruflu bir yıl bekliyorum."

Haber Global

Editör: Ali Özyiğit