Sözcü gazetesindeki ‘Mersin saldırısı ve Sinan Ateş suikastı aynı merkezden’ başlıklı köşe yazısında İsmail Saymaz, Sinan Ateş suikasti ile Mersin saldırısını aynı gücün gerçekleştirdiğini yazdı.

Yazının ilgili bölümü şöyle:

Sinan Ateş’in yakın dostu olan eski Mersin Ülkü Ocağı Başkanı Çağrı Ünel’in yargılandığı dava ise yeniden görülüyor.

Ünel’in mağduru ve sanığı olduğu Mersin olayı, Sinan Ateş ile biten saldırılar zincirinin sondan bir önceki halkasıydı.

Şöyle ki...

Ülkü Ocakları Genel Merkezi tarafından yönlendirilen Orkun Haber adlı internet sitesi 2022 yılında Sinan Ateş’i FETÖ’cülükle suçladı.

O esnada MHP delegesi olan Ünel, Ateş’e yönelik suçlamalara sosyal medyada karşılık verdi. 

İddiaya göre...

Adana, Ankara, Osmaniye ve Kadirli ülkü ocaklarından gönderilen grup, Ünel’i cezalandırmak için 15 Mart 2022 günü Mersin’e geldi.  Ünel’e sokakta saldırdılar. 

Yasin Börü'nün annesinden Özgür Özel'i kızdıracak HDP açıklaması Yasin Börü'nün annesinden Özgür Özel'i kızdıracak HDP açıklaması

Ünel’in silahından çıkan kurşun Kadirli Ülkü Ocakları Başkanı Hüseyin Coşkun Akgöllü’nün koruması olan Emrullah Kaplan’ın ölümüne yol açtı. Ünel, tutuklandı.

Mersin 5. Ağır Ceza Mahkemesi, cinayet suçundan Ünel’e 10 yıl ceza verdi.

Adana Bölge Adliyesi 4. Ceza Dairesi cezayı az bularak, kararı  bozdu.

Dava 5 Nisan’da yeniden başladı.

Ünel’in arkadaşları adliyede, eski MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz aleyhine slogan attı. 

Ünel’in saldırıyı organize etmekle suçladığı Adana Ülkü Ocakları Başkanı Cem Tutsoy da duruşmayı izledi.

Çağrı Ünel’in kardeşi Çağatay, mahkemede “Bu çocukları azmettiren ve örgütleyen burada. Onu da yargılayın” dedi.

Çağrı Ünel, 21 sayfalık el yazılı savunma sundu. Bildiklerini ilk kez bu savunmada anlattı.

Ünel özetle şunları anlattı:

Saldırıyı gerçekleştirenler içerisinde üç Ülkü Ocakları İlçe Başkanı vardır. Diğerleri Ülkü Ocakları’nın yönetimindedir. Geçmişte il başkanlığını yapmış olduğum bu teşkilat astlık – üstlük ilişkisinin olduğu teşkilattır. Böyle bir teşkilatın başkan veyöneticilerinin TEKEL büfesi işleten, bir sürü suç kaydı olan bir şahıs tarafından sevk ve idare edilmesi hayatın olağan akışına aykırıdır. Eylemi gerçekleştirmek için bir araya gelenlerin Ankara, Adana, Osmaniye ve Kadirli’den ayrı ayrı gelmeleri, Adana Ülkü Ocakları Başkanı Cem Tutsoytarafından organize edilip yönlendirildiğini ispatlıyor.

Bana yapılan saldırı ve Sinan Ateş’e yapılan suikast aynı merkezden, aynı insanlar tarafından organize edildi. Bana yapılan saldırının organizasyon görevinin Adana Ülkü Ocakları Başkanı Cem Tutsoy ve Ankara’dan saldırı için gelen Salih Kaplan ve İlyas Çiftçioğlu’na verildiği ortaya çıkacaktır.

Editör: Habererk Haber Merkezi