Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Doğan Kalafat, İstanbul'da beklenen büyük deprem için tarih verdi. Kalafat'ın hangi yıl aralığında yüzde kaç ihtimalle deprem yaşanacağını paylaşması durumun vehametini gözler önüne serdi.

“DEPREMİN OLMA İHTİMALİ YÜZDE 95”

Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Doğan Kalafat, "7 sene içerisinde yüzde 64 olasılıkla İstanbul'da 7'nin üzerinde bir deprem olacak." dedi.

İstanbul'da halihazırda kendi durduğu esnada dahi çökme tehlikesi bulunan binlerce bina bulunduğu aktarılıyorken, bu büyüklükte bir depremin yol açacağı can kaybının yüz binin üzerinde olacağı iddia ediliyor. 

Deprem konusunda açıklamalarına devam eden Kalafat, deprem olmayan her yılın bir sonraki yıl yaşanacak deprem ihtimalini yükselttiğini belirterek, "Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın orta kesiminde de bir deprem olabilir. Ancak Marmara Denizi kaynaklı bir olacaktır. Bunun tehlikesi bellidir. Marmara'da fay oradan geçti buradan geçti konuşmamıza gerek yok.
Marmara Denizi'nin içerisinde geçen bir kol. Bu kol 7'nin üzerinde bir deprem üretecektir. Bunun yeri bellidir ama zamanını söyleyebilmemiz mümkün değil. Yalnızca yapabileceğimiz istatiksel çalışmalardır. Bu da işte 2030'a kadar yüzde 64 olasılık, 2050'ye kadar yüzde 75 olasılık 2090 kadar yüzde 95 olasılıkla bu deprem olacaktır" ifadelerini kullandı.

Editör: Ali Özyiğit