İYİ Parti, seçimlere yönelik hazırladığı video serisinin üçüncüsünü yayınladı. "Çöküş Ekonomisi" isimli videoda AKP iktidarının ekonomik politikaları nedeniyle Türkiye'nin içinde bulunduğu sıkıntıya vurgu yapıldı. 

“20. yılında AKP sunar" yazısıyla başlayan videonun ilk bölümünde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, "Bazı kesimlerde bir şükürsüzlük, bir tatminsizlik, bir karamsarlık hâli aldı başını gidiyor.” sözleri karşılığında ekonomik zorluklara karşı vatandaşların “Bizi bu duruma düşürenlere hakkımı helal etmiyorum” sözleri yer alıyor. 

"Çöküş ekonomisi" seslendirmesiyle "Sabah akşam her gün simit yiyorum" diyen, et alamayan vatandaşların görüntüleri karşılığında AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Refah Partisi dönemindeyken dönemin iktidarına karşı kullandığı, “Saf olma, ekonomide kaide alım gücüyle ölçülür” ifadelerine de yer verildi.

Aynı zamanda sokak röportajlarında "Geçinemiyor musunuz?" sorusuna gözleri dolan bir vatandaşın cevabına yer verilirken, "Yoksulluğun ve açlığın pençesinde bir memleket" seslendirmesiyle ucuz et kuyruklarındaki insanların görüntüleri, meyve sebze fiyatlarındaki artış, gittikçe tırmanan barınma masrafları ve benzin zammına dair haberler gösterildi.

Bunların karşılığındaysa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye ekonomisine dair şu ifadelerine yer verildi, "Türkiye âdeta bir uçuşun içerisinde."

"BİZDE KRİZ FALAN YOK"

Videonun ikinci bölümünde, “Beceriksizliği örtbas için söylenen binbir yalan” seslendirmesiyle; yurttaşların ekonomiye karşı isyanlarının yanı sıra AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Neymiş? Millet açmış”, “Sakın ha bunlara aldırmayın. Bizde kriz falan yok” söylemleri yer aldı.

“NEBATİ: EKONOMİ CANLI MI CANLI”

Videonun üçüncü bölümünde; “Ciddiyetsizliğin gölgesinde kayıp bir bakan” seslendirmesiyle Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye yer verildi. 

Videoda Nureddin Nebati’nin; “Ekonomi gözlerdeki ışıltıdır. Benim gözlerimdeki ışıltıyı arkadaşlarım görüyor” sözleri karşılığında genç bir kızın ağlayarak sarf ettiği “Kış geliyor, mont almamız gerekiyor. Kaç lira olmuş? 300 lira, 400 lira” sözleri ve ifadeleri yer alırken yine Nureddin Nebati’nin; ‘’Ekonomi canlı mı? Canlı. Çift hane, çift hane’’ söylemleri yer aldı.

“BİTMEK BİLMEYEN İNATLA...”

Videonun son bölümünde; “Bitmek bilmeyen bir inat” seslendirmesiyle; sarayın ihtişamlı görüntüleri karşılığında ve vatandaşların çaresizliklerine yer verilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Faiz sebep, enflasyon sonuçtur” sözleri işlendi.

Ayrıca videoda 2013 yılında Edirne’de Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın ziyareti sırasında kanser ilaçlarının temini için yardım isteyen Dilek Özçelik’in “Çaresizliği hiç tatmamışsınız hayatınızda.” sözlerinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın; ‘’Benden başka bir şey beklemeyin’’ ifadesi yer aldı. 

"14 MAYIS’TA TÜRKİYE TARİH YAZACAK!’’

Videonun sonunda ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ve çeşitli demografilerden vatandaşların yer aldığı illüstrasyon çizimlerin yer aldığı görsel ile birlikte Akşener’in; ‘’Tüm bunlar son bulacak ve yepyeni bir güneş doğacak. Çünkü 14 Mayıs'ta Türkiye tarih yazacak!’’ ifadelerine yer verilerek 2023 yılında; Atatürk’ün vizyonu, her daim ileri düsturu, 1923 ruhu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in liderliğinde Türkiye’nin tarih yazacağı mesajı verildi. 

Önümüzdeki günlerde de kampanyanın diğer değer setleriyle ilgili video paylaşımları, yine İYİ Parti’nin resmî sosyal medya hesapları üzerinden yapılacaktır.  

"RECEP BEY SUNAR"

Serinin ilk “Ahlakın sonu” isimli ve “Recep bey sunar” yazısıyla başlayan videosunda; “Hırsızlığı ödüllendiren bir anlayış…Yargılayan, hedef gösteren, tehdit eden bir yönetim…” başlıklı bölümler yer aldı.

"DAVETSİZ MİSAFİR'DE GÖÇMEN POLİTİKASI"

Serinin ikinci videosu ise "Davetsiz Misafir" isimli videoda, AKP iktidarının göçmen politikasındaki yanlışlar somut örnekler üzerinden işlendi.

İYİ Parti, 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimine yönelik seçim kampanyasını 3 gün önce “Türkiye tarih yazacak sloganıyla duyurmuştu.

Editör: Yadigar Hanım