Avukat Ece Güner, kendi ifadesiyle “Yıllardır ülkesinin iyiliği için, demokrasi için, Cumhuriyet değerleri ve Atatürk ilkeleri için mücadele veren bir hukukçu...”

Tek adam sistemine karşı evrensel demokrasiyi savunduğu 4 kitap yazdı, çeşitli etkinliklerde ve televizyon programlarında cesur konuşmalar yaptı.

Mayıs 2023 seçimlerinde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in teveccühü ile hayatında ilk defa bir siyasi partiye üye oldu ve İstanbul’dan milletvekili adayı gösterildi.

Milletvekili seçilemedi ancak partisinin Genel Başkan Yardımcılığı görevini önceki güne kadar sürdürdü.

Ve o gün, büyük umutlarla siyasete atıldığı İYİ Parti’den istifa etti.

Nedenini de şöyle açıkladı:

★★★

“Bugün benim için çok zor bir gün...

Sebebini anlatmadan önce biraz İstanbul’dan bahsetmek istiyorum....

İstanbul’un kaybedilmesi bir memleket meselesi, bir Cumhuriyet meselesi, bir demokrasi meselesidir. İstanbul kaybedilirse: Güç zehirlenmesi tavan yapmış, hiçbir engel kalmamış, kopkoyu bir “tek adam sistemi” yerleşir. Cumhuriyet değerlerinden daha da uzaklaşırız.

Ülkemizi Orta Doğululaştırma projesi daha da güçlenir.

Milletimiz daha da YOKSULLAŞIR ancak artık bu durumu değiştirme morali ve gücü kalmaz.

Milletimiz siyasetten kopar, hatta siyasetten nefret eder hale gelir. İşte o gün demokrasi tam olarak ölür.

İstanbul sadece İstanbul değildir: İstanbul Türkiye’nin kalbidir, Türkiye’nin her köşesinden insanımızın buluştuğu, Türkiye’nin özetidir.

★★★

Abarttığımı düşünüyorsanız kendinize sadece şu soruyu sormanız yeterlidir: Neden Sayın Erdoğan’ın tek hedefi, tek hayali İstanbul’u tekrar kazanmaktır? Neden 28 Mayıs’ta koskoca Türkiye’yi kazanmışken, ilk konuşmasında “İstanbul’u tekrar kazanmalıyız” demiştir?

Mart 2019’da Sn. İmamoğlu “ilk” seçimi sadece 14.000 oy farkla kazanmıştı: Oyların %0,1’i civarı bir farkla... Binde biri... Bu seçimde 1 oyun bile önemi olacaktır!

İktidar tüm gücüyle İstanbul’u kazanmaya odaklanacaktır: Tüm “orantısız” gücüyle.

Oyları bölersek; AK Parti’nin adayı kazanacaktır. Bu somut bir gerçektir.

Bu yüzden; vicdani kanaatim şöyledir:

Kazanabilecek tek aday (ve başarılı bir büyükşehir belediye başkanı) olduğu için hepimiz -tek 1 oy bile fire vermeden- Sayın Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’u tekrar kazanmasını desteklemeliyiz.

Bu bir parti meselesi değil;

BU BİR MEMLEKET MESELESİDİR.

BU BİR CUMHURİYET MESELESİDİR...

★★★

Mayıs 2023 seçimlerinde Sayın Meral Akşener’in teveccühü ile hayatımda ilk defa bir siyasi partiye (İYİ Parti’ye) üye oldum ve İstanbul’dan milletvekili adayı gösterildim.

4. sıradan adaydım ve seçilemedim. (Milletvekili değilim). Milletvekili seçilemeyince, Sayın Meral Akşener beni Genel Başkan Yardımcısı olarak atadı. Ben de atandığım 4 Temmuz 2023’ten beri elimden geldiğince kendisine ve partimize faydalı çalışmalar yapmaya çalıştım.

İYİ Parti’de gerçekten harika insanlarla tanıştım; Toplumsal Politikalar Başkanı olarak, engelliler grubumuzda, derin yoksulluk grubumuzda, şehit ailelerimiz ve gazilerimiz grubumuzda, iyi niyetle, inançla çalışan harika insanlar tanıdım. Ülkemizin birçok gerçeğine ilişkin kalp gözüm daha da fazla açıldı. 4 Temmuz öncesine göre sanırım daha da duyarlı bir insan oldum. Dostlarım; hepinizi seviyorum ve sizden öğrendiklerimi asla unutmayacağım!

Sayın Meral Akşener’e bana bu fırsatı verdiği için müteşekkirim...

★★★

(...) Ancak affımı rica ediyorum. Siyasete unvan için girmedim; Türkiye’yi ve Türk milletini bu korkunç yoksullaşma ve otoriterleşmeden kurtarmak için girdim. Ve şahsi görüşüm 4 Aralık tarihli GİK kararının bu amaç yönünde doğru bir karar olmadığıdır.

Bildiğiniz gibi en azından İstanbul ve Ankara’da işbirliği için mücadele ettim ve GİK toplantısında bu yönde güçlü şekilde söz almış, cesaretle mücadele etmiş, az sayıda kişiden biriyim.

Çıkan kararı savunamayacağımı düşünerek, yapabileceğim tek şey saygı duymak ve istifa etmektir.

Yıllardır “tek adam sistemine” karşı mücadele ediyorum.

Bağımsız bir hukukçu olarak ilkelerim doğrultusunda ülkem için mücadeleme devam edeceğim.

Teşekkürler.

Herkese sevgi ve saygılarımla,”

★★★

Avukat Ece Güner’in istifa gerekçesini dikkatlice okuyunca, başka söz söylemeye gerek kalmıyor.

Zira bu açıklama, “İYİ Parti’den neden istifa ediyorlar?” sorusuna net bir cevap anlamını taşıyor...

Türk’üm diyorsan bunları bil Türk’üm diyorsan bunları bil

                                                                                                                                                 

Uğur Dündar

Editör: Habererk Com