Türkiye yarın yapılacak programlarla 29 Ekim Cumhuriyet kutlamalarına hazırlanırken, İzmir Valiliği'nden kutlamalara sınır geldi. İzmir Valiliği, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramına katılacak kurumlardan katılacak kişi sayısını 20 ile sınırlı tutmasını istedi.

İzmir Valiliği’nden meslek örgütleri ve STK’lara gönderilen yazıda ‘Katılacak kişi sayısı 20’yi geçmesin” denilirken, İzmir Barosu, yazıya itiraz etti. İzmir Valiliği'nin yazısı üzerine “Cumhuriyet Bayramı’nda protokol sınırlandırmasını kabul etmiyoruz” başlıklı bir açıklama yayımlayan İzmir Barosu, şu ifadelere yer verdi:

“Bizler, İzmir Barosu Yönetim Kurulu olarak, Cumhuriyetimizin ilan edildiği bu önemli günün büyük bir coşku ve mümkün olan en geniş katılımla kutlanması gerektiğine inanmaktayız. 114  yıllık geçmişi ve birçok konuda ülkede öncü olan İzmir Barosunun seçilmiş yönetim kurulu olarak baromuza kayıtlı tüm meslektaşlarımızla beraber 29 Ekim günü tören alanında olma azminde olduğumuzu bildiririz.

Sınırlandırmayı kabul etmiyoruz. İzmir Valiliği 2018 yılında da benzer bir girişimde bulunmuştu. Şimdi anlıyoruz ki siyasallaşmış bürokratik zihniyet, geçen dört yıl içinde hiç değişmemiş ve milli bayramları yurttaşlardan kaçırabileceği düşüncesiyle İzmir Barosundan korteje katılmak üzere 20 kişilik liste yollamasını istemiştir. Bir kez daha tekrarlıyoruz: Cumhuriyeti halktan kaçırmanıza izin vermeyeceğiz!

Vazgeçmedik, biat etmedik, teslim olmadık. Cumhuriyet değerlerini, laik Türkiye Cumhuriyetini, hukuk devletini, insan hak ve özgürlüklerini korumaya devam edeceğiz. Aynı kararlılıkla, 29 Ekim 2022 tarihinde Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına Baromuz üyesi bütün meslektaşlarımızla birlikte, çok daha kalabalık ve çok daha coşkulu şekilde katılacağımızı tüm kamuoyuna saygıyla duyururuz.

İzmir Barosundan korteje katılmak üzere 20 kişilik liste yollamasını istemiştir. Bir kez daha tekrarlıyoruz: Cumhuriyeti halktan kaçırmanıza izin vermeyeceğiz. Bütün meslektaşlarımızı alana davet ediyoruz.”

Editör: Yadigar Hanım