CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, ağaç katliamıyla gündeme gelen Akbelen Ormanları'nda jandarma ekiplerinin bölgeye gelen vatandaşların kimlik bilgilerini alması üzerine "Burada fişleme yapamazsınız" diyerek tepki gösterdi.

Muğla'nın Milas İlçesi'nde Akbelen Ormanı'nda yapılmak istenen kömür ocağı için ağaçların kesilmesine karşı çok sayıda vatandaş destek için bölgeye geldi. Karara tepki göstermek ve direnen halka destek vermek için bölgeye giden Milletvekili Tanal, jandarmanın bölgeye gelen vatandaşların kimlik bilgilerini aldığını görünce listeyi istedi.  Jandarma astsubayının, “İçeri girenlerden aranan şahıs var mı yok mu bunu ben nereden bileceğim?” cevabına sinirlenen CHP'li Tanal, “Fişleme yapamazsınız bana kararı gösterin” diyerek jandarmanın elindeki kimlik bilgilerinin yazılı olduğu kağıdı almaya çalıştı.

Ancak listenin yazılı olduğu kağıdı vermeyen jandarma personeli olay yerinden koşarak uzaklaşmaya başladı. Jandarma astsubayın kaçması üzerine Tanal, peşinden koşarak jandarmayı yakalamaya çalıştı.

"DELİLLER YOK EDİLMEK İSTENDİ"

Akbelen Ormanı'nda jandarma ekipleriyle yaşadığı fişleme tartışmasının ardından sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Tanal, “Akbelen Ormanı'nda, jandarmadan, hukuka aykırı yöntemle elde edilen, vatandaşın fişlendiği hukuk dışı belgeleri talep ettik. Herhangi bir mahkeme kararı sunmadıkları gibi bu fişleme belgelerini vermeyip kaçtılar. Delilleri yok etmek için koşup alandan uzaklaştılar. Bizler de bu hukuk dışı belgelerin peşine düştük. Ergenekon ve Balyoz sürecinde bu tür yöntemleri çok gördük. Kanunsuz emri verenler kadar, bu emri uygulayanlar da suçludur. Bu hukuk dışı belgelerin peşindeyim” dedi.

İÇİŞLERİNDEN 'HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILDI' AÇIKLAMASI

İçişleri Bakanlığı ise olayla ilgili hukuki sürecin başlatıldığını açıkladı. Bakanlığın X hesabından yapılan paylaşımda şöyle denildi:

* “Kahraman Jandarma Teşkilatımız, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ifade ettikleri gibi bir ‘kanun ordusudur’ ve 184 yıldır eşkıyalarla mücadele etmektedir. Etmeye de devam edecektir.

* Görevini yapan Jandarmamıza ‘eşkıya’ diyen milletvekilini şiddetle kınıyoruz. Konuyla ilgili hukuki süreç başlatılmıştır.”

Olayın ardından Jandarma Genel komutanlığı'ndan yapılan açıklamada, iki jandarma personelinin "görev yerinden emir ve talimatlara aykırı olarak uzaklaşması" nedeniyle açığa alındığı bildirildi.

Editör: Yadigar Hanım