Çin Komünist Partisi'nin Doğu Türkistan'da devam ettiği Uygur Soykırımı'na karşı mücadele eden Arfiya Eri, Japonya'da aktif olarak çalışmalar yürütmekte. TIME dergisi, gelecek nesillere liderlik edecek 100 kişiden biri olarak Arfiya Eri'yi seçti.

X'ten (Eski adıyla Twitter) açıklama yapan Eri, "Bu listeye dahil edilmem kişisel olarak sadece benim için değil, Japonya'nın en gelişmiş bölgelerinden biri olan ve ülkemiz demokrasisini her zaman ileriye taşımış olan Ichikawa/Urayasu'nun ve Liberal Demokrat Parti'nin uluslararası alanda tanınması için de önemli. Yeniden seçilmek için çok çalışmaya devam edeceğim ve halkımızın rehberliğinin devamını sabırsızlıkla bekliyorum." dedi.

TamgaTürk’ün aktardığı üzere TIME ise Ari’ye ilişkin şunları yazdı:

"Japonya'da Temsilciler Meclisi ve bakanlık pozisyonlarındaki sandalyelerin yaklaşık yüzde 90'ı erkeklere aittir ve üyelerin ortalama yaşı 56'dır. 34 yaşındaki Arfiya Eri, Uygur ve Özbek kökenli olup İngilizce, Çince, Özbekçe, Türkçe, Uygurca, Arapça ve Japonca bilmektedir.

Arfiya Eri, Japonya'nın nispeten erkek egemen siyasi dünyasında bir tehdit olarak görülmek istemedi ve bunun yerine Japonya'nın Diyetteki çeşitliliğinin vücut bulmuş hali haline geldi. Muhafazakar bir parti olan Liberal Demokrat Parti'nin resmi adayı olarak yarıştı ve Başbakan Kishida'nın politikalarını ve argümanlarını destekledi. Ayrıca Japonya'nın popüler Dijital Bakanı Taro Kono'dan da destek aldı. Arfiya Eri, Japonya'nın siyaset dünyasındaki doğal çeşitliliğini temsil eden bir köprü olma değerini kazandı."

Editör: Habererk Haber Merkezi