Yaz mevsiminin yaklaşması, fazla kilolarını, göbeklerini dert edenlerin çeşit çeşit diyetlere başvurmasına neden olurken; İzmir Kent Hastanesi Diyetisyeni Safiye Taş, diyetisyenlerin neden en az iki öğünde salata önerdiği, salata yemeden diyet olup olmayacağı, alternatifinin bulunup bulunmadığı sorularını yanıtladı.

Biden, Parkinson tedavisi mi görüyor? Biden, Parkinson tedavisi mi görüyor?

Diyet için önemli olanın çiğ sebze tüketmek olduğunu belirten Taş şunları söyledi: "Çiğ sebzeyi sadece salata olarak düşünmeyin, yoğurdun içine ilave edeceğiniz çiğ salatalık, havuç, kırmızı veya yeşil biber, maydanoz, taze nane de aynı işlevi görecektir. Ya da yemeğin yanında yiyebileceğiniz birkaç yaprak roka da salata yerine geçer. Semizotu ister yoğurtla, ister limonlu ekşili tüketilebilir.

Salatanın diyette bu kadar vazgeçilmez olmasının sebebi ise sebzelerin posa içerikleridir. Posa, çözünür ve çözünmez posa olmak üzere ikiye ayrılırken, sebzeler çözünmez posa içerir. Salatanın tavsiye edilmesinin ana sebebi içerdiği posadır. Çiğ sebzelerin posanın yanı sıra vitamin ve minerallerden, fitokimyasal dediğimiz kansere karşı koruyucu etkisi olan maddelerden oldukça zengin olmalarıdır.

Posa, vücudun enerjiye çeviremediği bir karbonhidrat türü. Vücuda girer, ağızda, midede ve bağırsaklarda enerjiye çevrilemez. Sebzelerin posa ve su içeriklerinin yüksek olmasına bağlı olarak kalori değerleri düşüktür. Vücudumuz posadan bu düşük olan enerjiyi açığa çıkarmak için daha fazlasını harcar. O nedenle diyetisyenler posa, vitamin, mineral içerme, tokluk hissi oluşturma, kabızlığı önleme, kan şekerini ve insülin salınımını dengeleme, kolesterolü düşürmeye yardımcı olma, kansere karşı koruyucu özellikleri sahip çiğ sebze tüketimini oturduğumuz yerden kalori harcayıp, yağ yakmamız için öneriyor

Editör: TE Bilişim