Resmi sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Kılıçdaroğlu, "Bu akşam 22.00’de, burada buluşalım" demişti.
Bugün Twitter hesabından bir paylaşım yapan Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu akşam saat 22.00’de, burada buluşalım" demişti.
İkinci el ve sıfır araçlar ile ilgili açıklama yapan Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:
Sevgili halkım iyi akşamlar. Evime hoş geldiniz, sefa getirdiniz. Milletimize baş sağlığı dileyerek başlamak istiyorum sözlerime. Terörle mücadelede şehit düşen evlatlarımıza Allahtan rahmet diliyorum. Şehit ailelerimizin milletimizin başı sağ olsun.

Bugün otomobil vergileri konusunu açıyorum. Özellikle ÖTV. Türkiyede bir araç alırken dünyanın en yüksek araç alım vergisi olan ÖTV'yi ödüyoruz. Yetmiyor, aracın bedeliyle birlikte bu verginin de vergisi olarak alınan yüzde 18 KDV ödüyoruz. Üstüne gümrük vergisi ödüyoruz, üstüne motorlu taşıtlar vergisi ödüyoruz. Bu kadar vergi nedir Allah aşkına?

Bakın Almanya’da 15 bin avro olan sıfır bir aracın fiyatı bizde vergilerle 500 bin lirayı aşıyor. Benim milletim Almanya’daki otomobilin tam iki katını ödüyor. Nüfusumuzun yüzde 95’inin sıfır araç alma ihtimali artık kalmadı. Şimdi açıkça çağrı yapıyorum. İlk yapacağımız işlerden biri 1.6 motor otomobillerde vergileri bugünün yaklaşık 4'te 1’i oranını indirmek olacak. Biliyorsunuz, gençlerin ilk sıfır araba almaları için ÖTV yok demiştim; o baki.

Hafif ticari araçlarda da vergileri indireceğiz. Özetle bugün ikinci el olarak satılan arabanın parasıyla sıfır araba alabileceksiniz. Tek yapmanız gereken şimdilik araba alımını ötelemek ve kısa bir süre iktidarımızı beklemek. Bu kadar. Ailenizle sıfır araba kokusu olan araçlara bineceksiniz. Bu arabalar sizlerin de hakkıdır. Altını çizeyim bu bahsettiğim uygulama lüks araçlar için olmayacak.

Açık konuşayım, zenginin çok kazananın vergilendirilmesi taraftarıyım.

Editör: Habererk Haber Merkezi