Ülkemizde kırmızı bültenle İnterpol tarafından dünyanın her yerinde aranan Muhammet yakut, seçim öncesinde YouTube üzerinden ‘Deliler Delisi’ adıyla yaptığı açıklamalar ile gündeme gelmişti. 

İspanya’nın Santander kentinde polisler tarafından tutuklanan Muhammet Yakut’un iadesi istenirken eşi ve oğlu adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Savcı Muhammed yakup'un eşi ve oğluna 200 bin dolarlık para transferini sordu.  

Olayın ardından Gazeteci Erk Acerer, Muhammet Yakut’un ise uluslararası adli işlemlerin tamamlanmasıyla birlikte Türkiye’ye iadesi beklenirken serbest bırakıldığını duyurdu. 

“SAVCI 200 BİN DOLARI SORDU” 

Ehliyette yaş sınırı değişti Ehliyette yaş sınırı değişti

Diğer bir iddiaya göre Muhammed Yakut’un eşi G. S.’nin polis takibi esnasında buluştuğu kişilerden 100.000 ve 200.000 $ aralığında paralar aldığı söylenmekte. Savcıya sorgu esnasında Muhammed Yakut’un eşi ve oğluna bu para transferlerini sorarken Ankara'da yapılan. Ticari bir işten Kaynaklı olduğunu belirttiler. Sorgunun diğer bir konusu Muhammed Yakut'un videoları neden çektiği yönündeydi. 

  

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Muhammet Yakut hakkında “suç içerikli video paylaşımı, birden fazla kişi tarafından birlikte yağma, kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme ve yayma” suçlarından tutuklanmaya yönelik karar çıkarmıştı. Soruşturmayla birlikte bilgi, belge ve video temin ettiği iddialarıyla gözaltına alınan gazeteci Can Tanrıyar “Kişisel verileri ele geçirme veya yayma yağmaya teşebbüs” suçlarından İspanya'nın kuzeyindeki Santander kentinde tutuklandı. Gazeteci can Tanrıyar’ın Türkiye'ye iade Süreci devam ediyor.