Kahramanmaraş merkezli depremlerin ilk gününde askerin afet bölgesine gönderilmesine izin verilmemesi tepkilere neden olmuştu. Kızılay Başkanı Kerem Kınık, askerin bölgeye gönderilmemesini mevzuat ile açıkladı.

Kerem Kınık, CNN Türk'te katıldığı programda Hande Fırat'ın sorularını cevaplandırdı. Afet bölgesine askerlerin gönderilmemesine ilişkin açıklamasında Kınık, "Afet operasyonunun içinde askeri konumlandırmazsanız yanlış yaparsınız. Kendi içerinizde sivil asker işbirliği mekanizmanız geçmiş dönemlerde çökertildiği için bu mekanizmadan faydalanamıyorsunuz." ifadelerini kullandı.

Kınık, afet koordinasyonunu şu ifadelerle eleştirdi:

“Afet yönetiminin yeniden ele alınması lazım. Sahada bizim en çok ihtiyaç duyduğumuz şey şu an çadır değil, teyit edilmiş bilgi ve koordinasyon gücü. ABD’de hastane öncesi acil, ilk yardım, arama kurtarma bütün bu sorumluluklar itfaiyededir. Üç tane meslek grupları var itfaiyeciler, doktorlar ve askerler. Askerler zaten olağanüstü durum için, afet için yetiştirilmiş insanlardır. Siz afet operasyonunun içerisinde askeri konumlandırmazsanız, askeri kapasiteyi konumlandırmazsanız yanlış yaparsınız.”

Editör: Yadigar Hanım