İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, YSK üyelerine hakaret gerekçesiyle açılan davada 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Karar kesinleşirse İmamoğlu 'siyasi yasak'lı olacak, belediye başkanlığı düşecek, hiçbir seçimde aday olamayacak.

Bu gelişmenin ardından kulislerde İmamoğlu'nun cezasının kesinleşmesi durumunda yerine kimin geleceği konuşulmaya başladı. T24 yazarı Tolga Şardan, İmamoğlu'nun ceza alması vee belediye başkanlığının düşürülmesi ihtimaline ilişkin önemli bir kulis bilgisini paylaştı.

Şardan, İmamoğlu'nun görevden alınması durumunda AKP’li Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım'ın İBB'nin başına getireceğini iddia etti.

Şardan, şunları söyledi:

"Eğer Ekrem İmamoğlu, görevden alınırsa yerine Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım'ın geçeceği şeklinde bir bilgi var. Her ne kadar Yargıtay kararı bekleniyor olsa da İçişleri Bakanlığı İmamoğlu'nu görevden alabilir. Yerine bir atama da yapabilir. Daha önce Tevfik Göksu'nun bu konuda ismi geçiyordu. Fakat son kulis bilgilerine göre burada İsmet Yıldırım'ın Ekrem İmamoğlu'nun yerine AKP tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görevlendirileceği şeklinde bir bilgi var”

Editör: Yadigar Hanım