LGS tercihleri bugün başladı. Tercihler 19 Temmuz 2023 saat 17.00’ye kadar devam edecek. Adaylar iki haftalık süreçte tercihlerini e-okul.meb.gov.tr üzerinden ve ortaokul müdürlüklerinden "merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar", "yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar" ve "pansiyonlu okullar" olmak üzere üç grupta yapacak.

Türkiye genelinde bu yıl 2 bin 492 liseye merkezi sınav puanına göre toplam 206 bin 414 öğrenci yerleştirilecek. Anadolu liseleri için 71 bin 22, fen liselerine 40 bin 470, sosyal bilimler liselerine 10 bin 740, Anadolu imam hatip liselerine 42 bin 356 ve mesleki ve teknik Anadolu liselerine 41 bin 826 öğrenci kontenjanı ayrıldı. Öğrenciler, 10 okula kadar tercih yapabilecek.

Merkezi sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına tercihler ve yerleştirme puan üstünlüğüne göre yapılacak. Merkezi sınav puanının eşitliği durumunda yerleştirme, sırasıyla Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğüne, 8, 7 ve 6’ncı sınıflardaki Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne, 8’inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına, tercih önceliğine ve öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olandan başlanarak yapılacak.

TERCİHLER NASIL YAPILACAK?

Tercihler, öğrenci ve velileri tarafından https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden ya da herhangi bir okulun müdürlüğünden yapılabilecek. Yapılan tercihlerin ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılması zorunlu olacak.

“Yerel yerleştirme” işlemleri ise okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il, ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara sırasıyla öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanı üstünlüğü ve okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine göre gerçekleştirilecek. Yerleştirmelerde eşitlik olması halinde sırasıyla 8, 7 ve 6’ncı sınıflardaki yıl sonu başarı puanı üstünlüğüne bakılacak.

Merkezi sınav puanına sahip olan öğrenciler dahil olmak üzere bütün öğrencilerin yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunacak. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapmayan öğrenciler için merkezi sınavla öğrenci alan okullar ile pansiyonlu okullar tercih ekranı açılmayacak. Özel ortaöğretim kurumları ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt yaptıran öğrenciler de tercih yapamayacak.

DEPREMZEDE ÖĞRENCİLERE POZİTİF AYRIMCILIK

6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler bölgelerindeki öğrencilerin liselere yerleştirilmesinde pozitif ayrımcılık yapılacak. Deprem nedeniyle Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ile Gaziantep’in Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde 2022-2023 öğretim yılında 5 Şubat 2023’te 8. sınıflarda kayıtlı olan öğrenciler, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulları tercihleri sırasında 2022-2023 eğitim öğretim yılının birinci dönemini tamamlamış oldukları illerde mevcut ortaöğretim kayıt alanlarına göre tercihte bulunabilecek. Bu illerin dışındaki illerde bulunan yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulların tamamını da “kayıt alanında” tercih edebilecek.

LGS yerleştirmede tercih listelerinin elektronik ortamda yapabilmesi için iki ayrı tercih robotu, birinci ve ikinci yerleştirmeye esas nakil sonuçlarına göre güncellenerek tercih tarihinin son gününe kadar erişime açık olacak.

Yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar, 24 Temmuz’da Milli Eğitim Bakanlığı'nın “meb.gov.tr” adresinden ilan edilecek.

Editör: Yadigar Hanım