Ünlü oyuncu Mel Gibson, Azerbaycan'ın, Karabağ'da operasyon düzenlemesine ‘soykırım’ diyerek Azerbaycan ve Türkiye'ye ağır sözler söyledi;

“Ermeni halkı bir kez daha etnik temizliğe maruz kalıyor. Pek çok Ermeni, Azerbaycan ve Türkiye'nin elinde tarif edilemez dehşetler yaşıyor."

Gibson, ‘Soykırım’ suçlamasında bulunarak  “Ermeni halkı bir kez daha etnik temizliğe maruz kalıyor. Pek çok Ermeni, Azerbaycan ve Türkiye’nin elinde tarif edilemez dehşetler yaşıyor” sözlerini söyledi ve “Acil eylem” çağrısında bulundu.

Gibson, “Halen acı çeken Ermeni halkına şunu söylüyorum: Gücünüzü yitirmeyin, Tanrı sizinledir.” dedi.


Gibson, videoda ki sözlerinde;

"Tarih trajik bir şekilde tekerrür ediyor. Gelişmekte olan modern soykırıma tanık oluyoruz. Medya bu konuya sessiz kalıyor. Yüzyıllardır inançlarından dolayı zulme uğrayan Ermeni halkı bir kez daha etnik temizliğe maruz kalıyor.

Pek çok Ermeni, Azerbaycan ve Türkiye’nin elinde tarif edilemez dehşetler yaşıyor: can kaybı, zorla yerinden edilme, açlık ve tecrit. Onlar, nesiller boyunca ev dedikleri toprakların derinliklerine uzanan kökleri olan aynı Ermenilerdir.

Uluslararası toplumdan ve tüm ülkelerden Dağlık Karabağ’daki Ermeni nüfusa yardım eli uzatmak, onlara koruma önermek ve güvenli bir şekilde taşınmaları amacıyla insani koridorlar oluşturmak için acil adımlar atmayı rica ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Editör: Buse Ceren Balta