Ramazan ayında tüketimi artan tatlıda merdiven altı üretimin de arttığına dikkat çeken uzmanlar, "Tatlı alırken iki kere düşünün" dedi.

Kayseri Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Altan Aydemir, tatlının Ramazan'da en fazla tüketilen gıdaların başında geldiğini belirterek, tüketicileri, merdiven altı üretim yapan yerlere dikkat etmeleri konusunda uyardı. Ramazan ayında tatlıya olan talebin arttığına değinen Aydemir, “Biliyorsunuz ki Ramazan ayında tatlı tüketimimiz daha fazla oluyor. Çünkü kan şekerimiz düşüyor. İnsanlar iştah olarak tatlıya daha fazla rağbet gösteriyor. Bu tatlıları bildikleri yerlerden ve merdiven altı olmayan yerlerden almalarını önemle vatandaşlarımızdan rica ediyoruz. Tatlılarımızda da yine fiyat geçişlerimizi yapmadık. Tedarik ettiğimiz ürünlerde bir fiyat güncellemesi oldu ama biz yine bu 1 ay içerisinde de biz hem ülke ekonomisine destek katma anlamında da işletmelerimize vatandaşlarımızın gelmelerini sağlamak için de geçiş yapmıyoruz” dedi.

“GÜVENDİĞİNİZ YERDEN ALIN”

Vatandaşların merdiven altı üretim yapan yerleri şikayet etmelerini isteyen Aydemir, “Tabi vatandaşlarımız merdiven altı üretimi gördüklerinde bizim odamıza da şikayet edebilirler ve 174 Alo Gıda hattımız var tarım müdürlüğümüze ait. Oraya da şikayette bulunabilirler. Bu merdiven altı üreticileri de durduralım çünkü diğer tarafta esnafımız vergisini ödüyor, personel çalıştırıyor, SGK'sını ödüyor. Kirasını, elektriğini, suyunu ödeyerek devlet ekonomisine katkı sağlarken, neyin nerede üretildiği belli olmayan yerlerden de alışveriş yapılmamalı. İnsan sağlığıyla kimsenin oynamaya hakkı yok. Bunun için de tatlılarımızı sağlıklı, bildiğimiz ve güvenilir olan yerlerden tüketmeliyiz” diye konuştu.

Uzmanından 'merdiven altı tatlı' uyarısı - Yerel - Kayseri Gazetesi

Editör: Yadigar Hanım