Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili seçimlerinde 81 ildeki milletvekili aday listesini 10 Nisan 2023 tarihinde açıklamıştı. Partilerin kesin aday listelerinin belirlendiği listede Milli Yol Partisi'nin bazı illerdeki başvurusunun eksik evrak nedeniyle kabul edilmediği bildirildi.

Milli Yol Partisi Mersin İl Başkanlığı, milletvekili aday listelerine ilişkin basın açıklaması yaptı. Yüksek Seçim Kurulu'nun Mersin başta olmak üzere bazı illerde Milli Yol Partisi milletvekili aday başvurusunun eksik evrak gerekçesiyle engellendiği iddia edilen açıklamada, evrakların tam olarak verilmesine rağmen, seçime girmelerinin neden engellendiği soruldu.

Milli Yol Partisi Mersin İl Başkanlığı yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

MERSİN KOMUOYUNA

"14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimine katılacak olan Milli Yol Partisi Mersin milletvekili aday adaylarımızın aday olabilmek için gerekli evrakları tam ve eksiksiz olmasına rağmen Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından eksik evrak olduğu iddiasıyla  Milli Yol Partisini ve Mersin milletvekili adaylarını Mersin’de seçime girdirmeme kararı vermiştir. 10 Nisan 2023 tarihinde Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından açıklanan kesin olmayan listede Milli Yol Partisi Mersin milletvekili adaylarının isimleri listede  yer almıştır. Fakat daha sonra açıklanan kesinleşmiş listede partimiz ve dolayısıyla isimler yer almamıştır. Bunu anlamakta güçlük çekmekteyiz.Milli Yol Partisi sadece Mersin’de değil birçok ilde seçimlere girememektedir. Milli Yol Partisi Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararıyla sadece 49 ilde seçimlere katılabilecektir. Yüksek Seçim Kurulu’nun  (YSK) bu kararı anlayamıyor ve anlamlandıramıyoruz.Genel merkezimizin tüm itirazlarına ve eksik evrakların giderilmesine rağmen Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kararı maalesef değişmemiştir.

Milli Yol Partisi çok kısa bir süre önce kurulmasına rağmen seçime girme yeterliliğini sağlamış,Türk milletinin önüne 3. bir yol açarak milletin teveccühünü kazanmıştır. Milli Yol Partisi’nin önceliği Şehit Lider Muhsin Yazıcıoğlu’nun şehadet sürecinin aydınlatılması ve Türk milletinin içine düştüğü sarmaldan kurtulmasıdır. Bu açıklamayı yaparak asla kimseyi zan altında bırakmak istemiyor sadece seçimlere neden giremediğimizin veya girdirilmediğimizi bizlerle birlikte başta Mersin olmak üzere tüm Türk kamuoyunun duymasını istiyoruz. Kamuoyunun takdirine bırakılmak üzere bazı sorular sormak istiyoruz.

1-) Milli Yol Partisi başta Mersin olmak üzere seçimlere neden girememektedir?

2-) Milli Yol Partisi seçimlere girememesi kararının sebebi veya sebepleri nelerdir?

3-) Milli Yol Partisi seçimlere girmemesi kararı hem partimize yapılmış bir haksızlık  hem de milletvekili adaylarımızın seçilme hakkının elinden alınması değil midir?

4-) Bir oyun dahi belirleyici gücünün yüksek olduğu bu seçimde, Milli Yol Partisi adaylarının alacağı oylar risk olarak mı görülmüştür?

Takdir yüce Türk milletinindir…

Kamuoyuna saygılarımızla

Milli Yol Partisi Mersin Teşkilatları"

Editör: Yadigar Hanım