Makine ve Kimya Endüstrisi’nin (MKEAnkara'nın Kayaş ilçesinde bulunan kapsül fabrikasında saat 11.00 sıralarında şiddetli bir patlama meydana geldi. Patlamada ilk belirlemelere göre 1'i ağır olmak üzere 4 kişinin yaralandığı öğrenildi. 

İhbar üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye aracı sevk edilirken, ekiplerin, suyla reaksiyona giren malzemeler nedeni ile müdahalede güçlük yaşadığı bildirildi. Patlamada çıkan yangının ormanlık alanı da etkilediği belirtilirken, yangının ormana yayılmaması için çalışmaların devam ettiği ifade edildi.

MÜDAHALE SÜRÜYOR

Ankara itfaiyesi, patlamaların devam ettiğini ve fabrikadaki mülzemelerin su ile reaksiyona girmesinden dolayı müdahalenin güçlükle yapılabildiğini açıkladı. İtfaiyeden yapılan açıklamada, "Mamak Kayaş Mahallesi Kayaş Caddesi Makine Kimya Fabrikasından gelen patlama ihbarı üzerine; saat 10.56'da Kayaş ve Siteler İstasyonları ile merkez istasyondan KBRN aracı olay yerine yönlendirilmiştir. Saat 11.00'da olay yerine ulaşan ekiplerimiz kapsül bölümünde patlamaların devam ettiği suyla reaksiyona giren malzemeler sebebi ile müdahalede güçlük yaşandığı ve yangının ormanlık alana sirayet ettiği bilgisini vermiştir. Ekiplerimiz güvenli bölgeden söndürme çalışmaları devam etmektedir" ifadelerine yer verildi.

ÖNLEMLER ALINDI

Mamak Belediye Başkanı Murat Köse de patlama sonrası yangına müdhale edilerek bölgede önlem alındığını bildirdi. 

MKE'nin Ankara'nın Elmadağ ilçesindeki Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası'nda geçtiğimiz ay çıkan yangında da bir patlama meydana gelmiş, Milli Savunma Bakanlığı (MSB) olayda 5 işçinin şehit olduğunu açıklamıştı. 

Editör: Yadigar Hanım