Koronavirüs salgının yayılmasını önlemek amacıyla uygulanan idari yaptırımlar kapsamında tahsil edilen para cezalarının iadesine başlandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Vergi Dairesi Müdürlüğü'ne verilecek başvuru formu, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan tebliğde, koronavirüs pandemisinin ilk kez görüldüğü 11 Mart 2020 tarihi ile 9 Kasım 2022 tarihi arasındaki dönemde, kurallara uymayanlardan tahsil edilen cezalardan vazgeçildiği açıklandı.

PARALAR İADE EDİLİYOR

Söz konusu dönemde kesilen para cezaları, 31 Aralık 2024 tarihine kadar yapılacak başvurunun ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca belirlenecek usul ve esaslara göre iade edilecek.

BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

Başvuru için Resmi Gazete'de yayımlanan dilekçe doldurulduktan sonra, varsa idari yaptırım karar tutanağı ile ödeme belgesinin birer örneği dilekçeye eklenerek 31 Aralık 2024 tarihine kadar ödemenin yapıldığı idari birime başvurulması gerekiyor.

Başvurular, ödemenin vergi dairesine veya vergi dairesi adına banka/PTT'ye yapılmış olması halinde, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet adresi www.gib.gov.tr üzerinden ödemenin yapıldığı vergi dairesine doğrudan veya posta yoluyla ya da diğer vergi daireleri aracılığıyla yapılabilecek.

Ödemelerin cezayı veren birime hizmet veren muhasebe birimi, malmüdürlüğü veya defterdarlık muhasebe müdürlüğüne yapılması halinde, ödemenin yapıldığı muhasebe birimine doğrudan veya posta yoluyla ya da diğer muhasebe birimleri aracılığıyla başvuru yapılabilecek.

GERİ ÖDEME TUTARI 309 MİLYON LİRA

Karar ile pandemi döneminde ceza kesilen 321 bin 380 kişiye paraları iade edilecek. İade edilecek tutar 309 milyon lirayı bulacak.

Pandemi döneminde maske takmama ve sokağa çıkma yasağı gibi kuralların ihlali nedeniyle 1 milyon 388 bin 865 kişiye para cezası kesilmişti. 1 milyon 67 bin 485 kişinin ödemediği 2,7 milyar liralık ceza ise çıkan yasa ile silindi.

Editör: Yadigar Hanım