Okullarda andımız yasaklandı mı sorusu gündemde. Okullarda uzun bir süre okutulan ancak daha sonrasında 2013 senesinde öğrenci andı konusunda Danıştay son kararını resmen verdi. Peki, andımız kaldırıldı mı?

Türk Eğitim-Sen'in okullarda 'Öğrenci Andı'nın geri getirilmesi yönündeki başvurusu konusunda Danıştay’dan son karar geldi. Mahkeme kararına göre öğrenci andının okullarda okunmamasına karar verildi.

Türk Eğitim-Sen, 2013 senesinde öğrenci andının kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin iptali için Danıştay’a dava açmıştı. Danıştay 8. Dairesi de, 2018 yılında andı kaldıran yönetmelik hükmünü oyçokluğu ile iptale kadar götürmüştü. Ancak, Danıştay’ın “and okutulsun” kararı uygulanmadığı gerekçesiyle sendikalar tarafından MEB yetkilileri hakkında açıklamalar yapılarak suç duyurusunda bulunulmuştu.

MEB de Danıştay 8. Dairesi’nin Andımız kararını, bir üst Kurul olan Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nda temyiz etmiş ve yürütmeyi durdurma talebinde bulunmuştu.

ESNAFTAN HÜKUMETE SİTEM: KIZIMI FOX TV İZLİYORUM DİYE İŞTEN ATTILAR! ESNAFTAN HÜKUMETE SİTEM: KIZIMI FOX TV İZLİYORUM DİYE İŞTEN ATTILAR!

Bugün ise medyada yer alan son iddialar doğrultusunda Danıştay’ın son kararı ile okullarda öğrenci andının kaldırıldığı ifade edildi.