Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak'ın kuzeyinde yürütülen Pençe Kilit Operasyonu'nda bir askerin şehit olduğunu duyurdu.

Pençe Kilit Operasyon bölgesinde dün meydana gelen kazada askeri araç devrildi. Araçta bulunan Piyade Astsubay Buğra Çalgay, kazada yaralanarak hastaneye sevk edildi. Ancak Çalgay tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde, 29 Ağustos 2023 tarihinde, kahraman silah arkadaşımız P.Asb.Kd.Çvş. Buğra ÇALGAY, meydana gelen araç kazası sonucu ağır yaralanmış, derhal hastaneye sevk edilmiş, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır dileriz." 

ŞEHİT ATEŞİ TOKAT'A DÜŞTÜ

Şehit Buğra Çalgay'ın (29) acı haberi, Tokat'ta yaşayan ailesine ulaştırıldı.

Haberi şehidin babası Çetin Çalgay'a Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan ve askeri yetkililer verdi. Şehidin baba evine Türk bayrağı asılırken, yakınları taziye için ailenin evine akın etti. Evli ve 1 çocuk babası olan şehit Piyade Astsubay Kıdemli Çavuş Buğra Çalgay'ın 6 gün önce doğum günü idi. 

Tokat Valiliği de sosyal medya hesaplarından başsağlığı mesjı yayınladı. Mesajda, "Milletimizin Başı Sağ Olsun. Tokatlı Hemşehrimiz P. Asb. Kd. Çvş. Buğra Çalgay Pençe Kilit Operasyonu sırasında askeri aracın devrilmesi sonucu şehit olmuştur. Şehidimize Allah'tan rahmet; ailesine, hemşehrilerimize ve Milletimize başsağlığı diliyoruz" ifadelerine yer verildi.

Editör: Yadigar Hanım