ABD'nin TÜSİAD'a gönderdiği "Rusya ile iş yapmayın" mektubuyla ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin açıklamasına Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek tepki gösterdi.

Doğu Perinçek, bu açıklamaların boyun eğme olduğunu ifade ederek Maliye Bakanının yine Rus uçağını düşürdüğünü söyledi. Perinçek açıklama üzerinden hükümete yüklenerek “ABD'nin Rusya ve İran yaptırımlarına boyun eğen Ak Parti hükümeti, patlıcan, biber ve domates fiyatlarının yükselişi konusunda acizdir. Enflasyonu indirme vaadleri masaldır” dedi.

Doğu Perinçek'in açıklamaları şu şekilde:

“MALİYE BAKANI YİNE RUS UÇAĞINI DÜŞÜRDÜ”

“Maliye Bakanı Sayın Nebati'nin, ABD'nin Türkiye hükümeti ve iş dünyasına yönelttiği tehditler konusunda yaptığı açıklama, hükümetin hayat pahalılığı ve ekonomik sorunlar karşısında çaresiz durumda olduğunu gösteriyor.

“YAPTIRIMLARA SELAM DURANLAR ÇARESİZDİR”

Sayın Bakan ABD'nin komşumuz ve dostumuz Rusya'ya karşı uyguladığı yaptırımlara selam durmaktadır. Hükümet, ABD'den gelen bir mektup karşısında bile dik duramıyor. Sayın Bakan, açıklamasında Atlantik Sistemi içerisinde çırpınmaktadır. Dolayısıyla Türkiye'yi borca batıran sisteme teslim konumundadır.

“BU HÜKÜMETLE Mİ BAĞIMSIZ EKONOMİ UYGULANACAK”

Soru açıktır:

Bu hükümet ile mi bağımsız ekonomi programı uygulanacak?

Oysa Türkiye bu yaptırımları altın fırsata dönüştürerek ekonomik dar boğazdan çıkar.

Bakana ve yaptırımlara boyun eğen TÜSİAD çevresine bir kez daha hatırlatıyoruz:

Atlantik sisteminin Türkiye'ye vereceği mazotu yok, doğal gazı yok. Batı'nın kendisi derin enerji krizi içerisinde ama Türkiye'nin komşuları olan Rusya'nın, İran'ın ve Irak'ın mazotu da var, doğalgazı da var.

ABD'nin Rusya ve İran yaptırımlarına boyun eğen Ak Parti hükümeti, patlıcan, biber ve domates fiyatlarının yükselişi konusunda acizdir. Enflasyonu indirme vaadleri masaldır.

“ABD DENETİMİNDE…”

ABD denetiminde üretim devrimi olmaz.

ABD denetiminde "yatırım, istihdam, üretim" programı uygulanamaz.

Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan'ın sık sık dile getirdiği " yatırım, istihdam, üretim, ihracat" programı ancak ve ancak bağımsız bir hükümetle hayata geçirilir. Çünkü bu programın vazgeçilmezleri, tasaruftur, planlamadır ve kamuculuktur.

“İŞ YİNE VATAN PARTİSİ'NE DÜŞTÜ”

ABD'nin küstahça ekonomik dayatmaları karşısında çaresiz olanlar, Vatan Partisi'nden kopya ettikleri programı hayata geçirmekte de çaresizler.

Sayın Maliye Bakanı Nebati, yine Rus uçağını düşürdü. İş bir kez daha Vatan Partisi'ne düştü.

Rusya, Çin ve İran'a yaptırımları tanımıyoruz.

Üretim Devrimi, başı dik Türkiye'nin yapacağı iştir.

ABD yaptırımlarına boyun eğenler, ekonomik çıkmazdadır. Ama Türkiye ekonomik çıkmazda değildir.

Vatan Partisi'nin merkezinde olacağı üreticilerin milli hükümeti, bağımsız ekonomi politikasıyla Rusya'dan ve İran'dan ucuz enerji alır. Traktörün deposuna ucuz mazotu doldurur.

Su motorlarına ucuz elektrik verir.

Sanayiye ucuz doğalgaz ve enerjiyi sağlar.

Tır şoförüne ve taksiciye ucuz mazot verir.

Turizm merkezlerine komşularımızdan milyonlarca turist gelir.

Türkiye Rusya'yla dünya arasında hava trafiğinin, finans bağlantılarının ve tedarik zincirinin üssü haline dönüşür.

Çin'den büyük yatırım sermayesi gelir.

Türkiye bir üretim üssüne dönüşür.

Patlıcan, biber fiyatı düşer, üretici baş tacı olur ve üretir. Türkiye üretim devrimini başarır ve halkımız refaha ulaşır.

Bu program bir seçenek değil, mecburiyettir.

Vatan Partisi hükümet görevlerine hazırdır ve milletimizden başı dik üreten Türkiye için hükümet görevi talep ediyor.”

NUREDDİN NEBATİ NE DEMİŞTİ

ABD Hazine Bakanı Yardımcısı Adewale Adeyemo'nun, Rusya'ya yönelik yaptırımlar kapsamında yaptırım uygulanan kişi ve kuruluşlar ile kurulabilecek ilişkilerin Türkiye’de faaliyet gösteren şirketlere de yaptırım riski olarak yansıyabileceğine yönelik mektubuna yanıt Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den geldi.

TÜSİAD’ın (Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği) kendisine de gönderildiğini doğruladığı mektupla ilgili Twitter’dan paylaşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin paylaşımları şöyle:

"Müttefikimiz ve ticaret ortağımız ABD’nin, işletmelerini, ekonomimize yatırım yapmaya davet ettiğini görmekten memnuniyet duyuyoruz. Ülkemiz, müttefikleriyle birlikte küresel ve bölgesel zorluklara karşı, ortak çaba sarf etmeye ve işbirliğini güçlendirmeye önem veriyor.

Ayrıca komşularımızla, başta turizm olmak üzere çeşitli sektörlerde, yaptırımlara konu olmayan çerçevede, ticari ve ekonomik ilişkilerimizi geliştirmeye kararlıyız.

Türkiye ekonomisinin tüm aktörleri, serbest piyasa ekonomisi ilkelerine bağlıdır. Küresel ticarette daha fazla pay sahibi olmaya çalışmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti bu yolda iş dünyasının yanındadır.

 Barışı ve daha fazla ticareti hedefleyen diplomasimizle iş insanlarımızın küresel ekonomide daha önemli bir rol oynaması için güçlü bir inisiyatif ortaya koyuyoruz.

Türk iş dünyası gerek iş ahlakı gerekse hızlı çözüm üretme yeteneği ve esnekliğiyle nice başarılara imza attı ve atmaya da devam edecek.

ABD Hazine Bakanlığı’nın Türk iş dünyası örgütlerine gönderdiği mektupta da belirtildiği üzere, Türk işletmeleri dünyadaki en yenilikçi şirketler arasında yer alıyor ve önemli zorlukların üstesinden gelerek büyümeye devam ediyor."

Editör: Ali Özyiğit