Hacamat faydaları ve zararları nelerdir? Hacamat nedir, neye iyi gelir?

Hacamat alternatif tıpta oldukça tercih edilen tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Kelime bakımından emmek anlamına gelen hacamat vücudun önemli ve belirli bölgelerinde vakum sayesinde kirli kanın çekilmesidir. Hacamat kafa arkası, omuz, bel, bacak bölgelerine uygulanmaktadır. Stresi azaltarak panik atağa iyi gelen hacamat aynı zamanda bezle grip ve tüm üst solunum yolları ile ilgili hastalıklarda da işe yarar. Ancak hacamat işleminde çok dikkatli olmak gerekir. Yoksa yaradan çok zararları olabilir. Hacamat faydaları ve zararları nelerdir? diyorsanız “Hacamat nedir, neye iyi gelir?” içeriğimizden detaylıca öğrenebilirsiniz.

Hacamat faydaları ve zararları nelerdir? Hacamat nedir, neye iyi gelir?

Faydaları saymakla bitmeyen hacamat deride açılan ufak kesiklerle vakum yardımı ile deri yüzeyindeki pis kanın çekilmesidir.

Hacamat, kelime anlamı bakımından emmek anlamında kullanılır. Deriden ufak kesiklerle açılan yerler sayesinde vakum ile deri yüzeyindeki kan alınır. Hacamat uygulamasının doğru şekilde yapılması için mutlaka belirli bölgelerde kesiler açılmalıdır.

Hacamat nedir?

Hacamat deriden ufak ensizyonlardan vakum yolu ile kan alınmasıdır.

Eski Mısırlılara dayandırılan kadim tıp yöntemlerinden birisi olan hacamatın pek çok rahatsızlığa iyi geldiği de söylenmektedir.

5000 yıl öncesine dayanan bir çeşit akupunktur yöntemi olan hacamat, derinin bir neşter yardımıyla çizilip ağzı geniş bir bardak, kavanoz veya şişe ile oluşturulan emme gücüyle kanın çekilmesi şeklinde yapılır. Geleneksel olarak ağrı, sızı veya hastalık olan organa yakın yerlere yapılır.

Hacamat'ın pek çok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir.

Tıbbi Hacamat  

Kadim Şifa Yöntemi olan Hacamat Tıp Hekiminin deneyimiyle TIBBİ HACAMAT’a dönüştü…
Günümüzde halkın sorunlarından biri sağlık! Modern tıp her geçen gün gelişiyor ama hastane sayısı ve hastanelerdeki hasta kuyruğu sayısı da her geçen gün katlanarak artıyor.
Neticede hastalanmadan sağlıklı yaşamak, hastalıklardan ‘korunmak’ öncelikli hedefimiz haline geliyor…

 Hacamat faydaları nelerdir?

 Hacamat, sağlık açısından pek çok faydaya sahiptir. Bu faydaların başında ise vücudun toksinlerini atması ve hücrelerini yenilenmesi gelir. Bununla beraber hacamatın faydaları şu şekildedir;

- Hacamat kandaki toksinleri, zehirli atıkları, serbest radikaller ve hazır gıdaların verdikleri zararları temizler. Kana detoks uygular.
- Hacamat vücudu rahatlatmak için en etkili yöntemdir, stresi azaltır, çabuk sinirlenmeyi önler, sinirlerin pamuk gibi olmasını sağlar.
- Hacamat olmak nezle, grip gibi üst solunum yolu hastalıklarında şifa sürecini hızlandırır.
- Baş ağrısı, kadın erkek herkeste her yaşta görülebilen bir sağlık sorunudur. Hacamat kronikleşmiş bağ ağrılarını geçirmekte çok önemli rol oynar.
- Hacamat kan yapımını uyarıp, kansızlık (anemi) eksikliğinin tedavisine yardımcı olur.
- Hacamat halk arasında Sara hastalığı olarak bilinen Epilepsi nöbetlerinde nöbet şiddetini ve sayısını azaltır.
- Hacamat tembellik ve uyuşukluğu giderip, vücudu resetler, kendinizi enerjik hissetmenizi sağlar.
- Baş dönmesi en sık karşılaşılan sağlık sorunlarındandır. Hacamat bazı baş dönmesi türlerinin geçmesinde de çok etkilidir.
- Vücudumuzun uyarılara ani tepki vermesine refleks denir. Hacamat refleksleri güçlendirir.
- Hacamat bütün diş hastalıklarının tedavisinde yardımcı rol oynar. Diş ağrısının geçmesinde de hacamattan yararlanılabilir.
- Hacamat hücreler arası matrikste viskoziteyi (yapışkanlığı) azaltır.
- Hacamat kas ve bağ dokusundaki esnekliği artırır. Dokulardaki ve eklemlerdeki sertlikleri yumuşatır.
- Hacamat kan damarlarındaki geçirgenliğini artırır, böylece organlara daha fazla oksijen gider, hücreler yenilenir.
- Hacamat görme hücrelerini de yenileyip gözlerin daha keskin görmesini sağlar. Göz hastalıklarının tedavisine de yardımcı olur.
- Uykusuzluk, rahatsız uyuma, çok uyusak ta uykuyu alamama günümüzde en sık görülen uyku problemlerindendir. Hacamat olmak sinirleri rahatlatıp tüm uyku problemlerine şifadır.
- Adet sancısı, regl ağrısı, adet döneminde yaşanan kramplar çoğu kadının kabusu olan, çok sıkıntı verici bir durumdur. Hacamat regl dönemi düzensizliklerini giderir, regl döneminin ağrılı, kramplı geçmesini önler.
- Hacamat uyuşturucu bağımlılığından kurtulmakta, sigarayı bırakmada çok yardımcıdır.
- Hacamat cildin oksijenle beslenmesini sağlayıp, cilt hastalıklarını önlemede çok etkilidir. Ciltte ve vücutta yağlanmayı önler.
- Hacamat stres ile başa çıkmada etkilidir. Anksiyete ve sinirlilik için en etkili tedavilerdendir.
- Yüksek tansiyon damar tıkanıklığından strese kadar pek çok nedenden meydana gelebilir. Hacamat yüksek tansiyonu düşürür.
- Hacamat kasları gevşetip, kaslara kramp girmesini ve kulunçları önler.
- Depresyon kendini mutsuz hissetme, karamsarlık halidir. Hacamat depresyonda mutluluk hormonu olan(endorfin, serotonin) salgılatır.
- Hacamat zayıflamış organ fonksiyonlarını geri kazandırır.
- Hacamat yaralar ve ülserlerin iyileşmesini hızlandırır.
- Hacamat vücuttaki iltihabı giderir. Sinüzit tedavisinde bağışıklığı güçlendirir.
- Hacamat damarlardaki esnekliği artırıp hemoroid basur oluşumunu önler. Var olan basurların geçmesini sağlar.
- Hacamat damarları temizleyip yüksek kolesterolü düşürür.
- Hacamat göz ağrısı ve göz tansiyonunda hemen etkisini gösterir.
- Hafıza yaptırmanın dikkat eksikliği konsantrasyon bozukluğu gibi zihinsel faaliyetlerde iyileştirici etkisi vardır.
- Hacamat pıhtıları doğal yoldan eritip varislerin geçmesini sağlar.
- Gut ve romatizmanın metabolik birikintilerini temizler.
- Hacamat kan dolaşımını artırıp vücuttaki ağrıları giderir. Bütün hastalıklarda diğer medikal veya cerrahi tedavileri destekler.
- Hacamat yüz felcinin ilk aşamalarının tedavisinde çok önemli rol oynar.
- Karaciğer hastalıklarında hasarı önler.
- Çocuklarda huzursuzluk, sakin olamama, uyku sorunlarında tedavi edicidir.
- Hacamat ülsere de şifadır, her türlü ülser türünün tedavisinde etkilidir.
- Düzenli hacamat yaptırmak organlardaki mevcut hasarları, fonksiyon bozukluklarını tamir eder.
- Hacamat felç ve inmelerde hem koruyucu hem de tedavi edicidir.
- Hacamat damar tıkanıklığını önler, tıkalı damarları açar.
- Bazı hastalıklarda hacamat ile Akupunktur tedavisi veya sülük tedavisi birlikte uygulanıp daha hızlı sonuç alınabilir. Bu özelliği ile akapunktur ve sülük tedavisini destekleyici rol oynar.
- Ödem vücutta özellikle ellerde, ayaklarda, parmaklarda, yüzde şişliğe neden olan vücudun su toplaması halidir. Hacamat ödemi söker, ödemin atılmasına yardımcı olur.
- Hacamat çocuklarda dikkat dağınıklığı, hiperaktivite, ders çalışamama gibi sorunların tedavisinde oldukça başarılıdır.
- Hacamat kan dolaşımını, vücudu, boğazı, omuzları ve göğsü rahatlatır. *Bütün organ fonksiyonlarında metabolizmayı düzenlemede tetikleyici rol oynar.
- Hacamat psikolojik travma sonrası bozuklukları aşmada çok yardımcıdır.
- Bel ağrısı en sık karşılaşılan ağrı türlerindendir. Hacamat bazı bel ağrısı türlerinin de iyileşmesinde çok etkilidir.
- Hacamat kısırlık, üreme problemleri ve libido kaybı gibi cinsel sorunların tedavisinde güvenle uygulanabilir.
- Hacamat yüksek kolesterol, diyabet ve inme tedavisinde önleyicidir veya rahatlama sağlar.
- Hacamat astım, pnömoni ve angina pektorisi hastalığı olan insanlar için çok yararlıdır.
- Hacamat yıllık olarak düzenli yapılırsa kronik hastalıklardan korur. Hasta olmuşsa da şiddetini azaltır.
- Migren şiddetli baş ağrısı, mide bulantısı ve ışığa duyarlılık şeklinde belirti veren modern çağ hastalıklarındandır. Hacamat damarlardaki kirli kanı temizleyip migrene şifadır.
- Hacamat eklem ve kasları rahatlatıp bu bölgelerde görülen ağrıları geçirir.
- Hacamat ergenlik sivilcelerini en az yüzde elli oranda yok eder.
- Hacamat hassas bağırsak sendromu, mide ağrısı, ishal, gastrit gibi mide bağırsak hastalıklarının geçmesine yardımcı olur.

Hacamat zararları nelerdir?

 Hacamat yöntemi alternatif tıp alanında oldukça yararlı yöntemlerden birisidir. Pek çok doktor da hacamatın sağlık açısından yararlarını belirtmektedir. Fakat hacamatın özellikle doğru şekilde yapılmadığında bazı zararları da bulunur. Bu zararlar şu şekildedir;

- Hacamat işlemi özellikle tecrübesiz kişiler tarafından yapıldığında cilt yüzeyinde bazı yanıklara ve lekelere neden olabilir. Bu sebeple hacamat yöntemi mutlaka bilen kişiler tarafından uygulanması gerekir.
- Hacamat işlemi eğer steril ve anti bakteriyel bir ortamda yapılmazsa hacamat için vücutta açılan kesik alanlarında enfeksiyon riski görülebilir.
- Hacamat yapıldıktan sonra vücutta az da olsa kızarma ve morarma gibi durumlar görülür. Bu durumlar genellikle iki ya da üç gün içerisinde geçmektedir.

Bunun haricinde hacamat yönteminde ilgili herhangi bir zarar görmek mümkün değildir.

Hacamat hangi hastalıklara iyi gelir?

Hacamat işlemi çok uzun zamandan günümüze kadar ulaşan alternatif tıbbın en iyi yöntemlerinden birisidir. Hacamat işleminde özellikle cilt yüzeyinde bulunan toksinler ve zehirli maddeler atılır. Bu nedenle hacamat genellikle cilt ve deri hastalıklarına iyi gelmektedir. Yüksek tansiyon ve kolesterol hastalığı olan kişiler için de hacamat yöntemi önerilir.

Özellikle hacamat yüksek tansiyon hastalıklarına karşı düşürücü bir etkiye sahiptir. Düşürücü etkiden ziyade genellikle hacamat yapıldıktan sonra kişide tansiyon seviyesi dengeye gelir. Hacamat yöntemi en fazla cilt ve deri kusurlarına etki ettiği için yüzdeki kırışıkları giderir.

Cilt yüzeyinde bir yara ve iltihaplı hastalık varsa bu hastalıkların giderilmesine de yardımcı olur. Bununla beraber kişilerin kan dolaşımını hızlandırdığı için vücuttaki ağrıları önlemektedir. Genellikle kronik şekilde baş ağrısı, göğüs ağrısı ya da eklem ağrısı çeken kişilere hacamat uygulaması yapılır. Hacamat uygulaması sayesinde kan dolaşımı hızlanır ve kronik şekilde ağrılar zamanla azalmaya başlar. 

Eğer hacamat uygulaması yaptırmak istiyorsanız bu uygulamayı mutlaka sağlık merkezlerinde yaptırmanız gerekir. Aksi halde yaptırdığınız hacamat işlemi hem istenilen sonucu vermez hem de bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Hacamat konusunda mutlaka hekimlerden bilgi alarak, bu işleme başlamak gerekir. Diğer türlü bazı riskli sağlık sorunları da ortaya çıkabilir.

YORUM EKLE