İlk ölüm gerçekleşti! İşte belirtileri! Yeni virüs kabusu!..

Çin'de ‘Monkey B’ virüsü kabusu korkuttu. İlk ölüm gerçekleşti.

İlk ölüm gerçekleşti!  İşte belirtileri!  Yeni virüs kabusu!..

Çin'in başkenti Pekin'de maymunları inceleyen veteriner ‘Monkey B’ (BV) virüsü nedeniyle hayatını kaybetti.

Korona virüsün ardından yeni bir virüs daha gelcek mi tedirgin etti.

Çin'de 53 yaşındaki veteriner cerrah, Mart başında ölmüş iki maymunu inceledikten sonra BV virüsüne yakalandı. Birkaç farklı hastanede tedavi altına alınan veteriner, 27 Mayıs’ta hayatını kaybetti.

BELİRTİLERİ NELER?

Sputnik Türkiye'nin Hindustantimes'ten aktardığı haberine göre, veteriner, bulantı ve kusma şikayetlerinden 1 ay sonra ateş ve nörolojik semptomlar göstermeye başladı.

Nisan ortalarında bir grup araştırmacı, hastalığı tanımlamak için hastadan omurilik sıvısı, kan, burun sürüntüsü ve plazma dahil birtakım örnekler topladı. Çin Ulusal Viral Hastalık Kontrol ve Önleme Enstitüsüne gönderilen örneklerde, yapılan RT-PCR testleri sonucunda sadece BV virüsünün pozitif çıktığı bildirildi.

MONKEY B VİRÜSÜ NEDİR?

B virüsü adıyla en son tanımlanan vaka 2019'da meydana geldi 2020 itibariyle, virüsün 1932'de tanımlanmasından bu yana, 21'i ölümle sonuçlanan 50 belgelenmiş insan B virüsü enfeksiyonu vakası olmuştur. Hastaların en az 20'sinde bir dereceye kadar ensefalit (beyin iltihabı) gelişti. B virüsü, insanlarda ciddi patojenite sergileyen tek tanımlanmış eski dünya maymun herpes virüsüdür.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2021, 09:33
YORUM EKLE