Koronaya karşı suyunu içenlere kötü haber

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, koronavirüsüne karşı sarımsak tüketimi ile ilgili açıklama yaptı.

Koronaya karşı suyunu içenlere kötü haber

Prof. Dr. Tezer, "Sarımsağın bağışıklık sistemimizin üzerine faydalı etkileri olduğu gösterilmiş ama sarımsağın suyunu ekstradan içip sarımsağı fazla fazla tüketmek sizi corona virüsünden korumayacaktır." dedi.

Sarımsağın corona virüsüne karşı etkili olduğu ve koruma sağladığıyla ilgili son dönemlerde sıkça haberler duymaya başladıklarını söyleyen Tezer, sarımsağın bağışıklık sistemi üzerine faydalı etkileri olduğunun bilindiğini ifade etti.

Tezer, şunları söyledi:

“Ama sarımsağın suyunu ekstradan içip sarımsağı fazla fazla tüketmek sizi ekstra olarak corona virüsünden korumayacaktır. Böyle bir koruma sağlamayacaktır.

Bunun yerine bolca çeşitli sebzeleri, meyveleri tüketmeniz, uyku düzeninize dikkat etmeniz, günde en az 6 saat uyku uyumanız, temiz havada spor yapmanız, kalabalık olmayan yerlerde yürüyüş yapmanız, biraz da stresten uzak durmanız, sosyal mesafeye, maskeye, hijyene dikkat ettiğiniz sürece sizi hastalıktan koruyacaktır. Bize de sık sorulan sorular var; ‘sarımsak fazla mı yiyeyim’, ‘portakal fazla mı yiyeyim’, ‘limon çok mu tüketeyim’ gibi. Bunların size ek bir katkısı olmayacaktır.

Bunun yerine hep söylediğimiz gibi sosyal mesafeye dikkat edelim, maskemizi doğru takalım ve el hijyenimizi doğru sağlayalım”

YORUM EKLE