''Şarbonlu et kokusundan anlaşılır'' açıklamasına Veterinerlerden tepki!

Onkoloji Uzmanı Yavuz Dizdar'ın ''Şarbonlu et kokusundan anlaşılır'' demesi üzerine, Manisa, Turgutlu'nun tanınmış Veteriner Hekimi Musa Tekin'den Dizdar'a yalanlama ve tepki geldi.

banner311

Geçtiğimiz günlerde birdenbire ortaya çıkan Şarbon vakası sorası bir çok kesimden ve tanınmış isimden ardı ardına açıklamalar geldi. Bu açıklamalardan bir tanesi de Fox Tv ekranlarında ''Çağla ile Yeni Bir gün'' adlı programa konuk olan, Onkoloji Uzmanı Yavuz Dizdar'ın ''Şarbonlu et kokusundan anlaşılır'' demesi oldu. 

Bu açıklama sonrasında sorumluluk bilinciyle hareket eden Veteriner Hekim Musa Tekin'den, Dizdar'a yalanlama ve tepki gecikmedi. Tekin "Şarbonlu et koklandığında ölüme sebebiyet verebilir" dedi.
Manisa'nın Turgutlu ilçesinde faaliyetlerini sürdüren ve şehir merkezinde kliniği olan Veteriner Hekim Musa Tekin, Dizdar'ın yaptığı açıklamayı talihsiz ve bilinçsiz olarak nitelendirdi. Tekin, konuyla ilgili bir yazılı açıklama yayımladı ve şu ifadelere yer verdi.

İşte o açıklama;
"Değerli arkadaşlar ülkemize yurtdışından getirilen hayvanlarda görülen, son derece tehlikeli ve zoonoz (hayvanlardan insanlara bulaşan) ve son günlerde gündemde olan ancak konu hakkında bilgisi olmayan insanların da konuştuğu ve halkımızı yanlış bilgilendirdikleri

Şarbon(Anthrax,Çoban Çıbanı) hakkında halkımızı bilgilendirmek ettiğimiz yeminin bir gereğidir.

Hayvanlardan insanlara geçen (zoonoz)bu hastalığın üç formu vardır.

Deri formu,sindirim ve akciğer formu. En son gördüğüm haberde yetkin bir onkoloğun şarbonu koklayarak teşhis etmesi intihara teşebbüstür.Akciğer formu öldürücüdür.

Hatta suikast girişimi olarak zarf içinde şarbon bakterisinin sporlarını koyarak biyolojik silah olarak kullanılmıştır.

Yapılan açıklamayı talihsiz ve yerinde bulmuyorum.

Konuyla ilgili bir tekzip yazısı yayınlamasını kendisine öneriyorum. 

Şarbon teşhisini veteriner hekimler koyar ayrıca bu hayvanların kesimi yasak direk kireçli kuyuya gömülerek imha edilmelidir.

Eğer bir kişi dahi şarbonlu bir eti kokladığı için hayatını kaybeder ise bu ölümden kendisi sorumlu olacaktır. Siz değerli Vatandaşlarımızın kesinlikle koklama gibi bir yanlışlığa düşmemesi gerekmektedir."
 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2018, 01:39

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.