Moldova Cumhurbaşkanı Maya Sandu, Moskova'nın Ukrayna'daki saldırıları devam ederken Rusya'nın Moldova'ya savaş açma riski olmadığını söyledi.

Sandu, Parlamentoda yaptığı konuşmada, Ukrayna'nın Rusya karşısındaki direnişini takdir etti. Moldovalılara da Avrupa Birliği'ne üyeliğini destekleme çağrısında bulunan Sandu, "Ukrayna direnişini sürdürdüğü sürece savaşın Moldova'ya sıçrama tehlikesi bulunmuyor" diyen Sandu "Ukrayna dayanırken yani Moldova'yı da korurken Rus ordusu buraya gelemez. Ukraynalılara cesaretleri ve özgürlük sevgileri nedeniyle şükran borçluyuz" ifadelerini kullandı.

Ukrayna ve Romanya arasında yer alan 2,6 milyon nüfuslu Moldova enerji krizi, artan yoksulluk ve sosyal gerilimler gibi bir dizi sorunla boğuşuyor. Bu durum Ukrayna'daki savaşla daha kötü bir hal alırken Sandu Rusya'nın Moldova'yı istikrarsızlaştırmak istediği iddialarını yineledi. Moskova ise bu iddiaları reddediyor.

Rusya'dan Transdinyester için Moldova'ya uyarı: Rus nüfusun çıkarları için elimizden geleni yaparız

Sandu, Moldova'nın ayrılıkçı Transdinyester bölgesinde asker bulunduran Rusya'nın ülkesini içerden karıştırmak istediğini söyleyerek güvenlik güçlerine bu girişimleri bertaraf ettikleri için teşekkür etti.

Geçtiğimiz haftalarda başkent Kişinev'de Rusya yanlısı bir parti tarafından protesto gösterileri organize edilirken Rusya yanlısı olduğu iddia edilen bir çok aktivist tutuklanmıştı.

2020 yılında göreve gelen Sandu "Ben cumhurbaşkanı olduğum sürece Moldova direnecektir," diyerek Moldova'nın 2030 yılında Avrupa Birliği üyesi olması gerektiğini söyledi.

Editör: Yadigar Hanım