Edirne’de, Umurbey Mahallesi’nde gerçekleşen muhtarlık seçimlerinde beklenmedik bir durum meydana geldi. Kayıtlı 1750 seçmenin bulunduğu mahallede, Selimiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kurulan altı sandıkta oy kullanma işlemi sonrasında, sayım sırasında bir temizlik görevlisi, henüz sayılmamış son sandıktaki oyları yanlışlıkla çöpe attı.

Oy sayımı devam ederken, beş sandık sayıldı ve sonuçlar resmi tutanaklara işlendi. Ancak, 3153 numaralı altıncı sandıktaki oylar, sayım için ayrıldığı sırada, temizlik görevlisi tarafından yanlışlıkla diğer kullanılmayan pusulalarla birlikte çöpe atıldı. Bu durum, sandık görevlileri tarafından fark edildi ve muhtar adayları tarafından itiraz edildi. Oyların sayımı tamamlandıktan sonra, Edirne İlçe Seçim Kurulu’na bildirilerek soruşturma başlatıldı.

Mevcut muhtar ve yeniden aday olan Turhan Özgünden, 343 oy aldığını ve en yakın rakibinin 202 oy aldığını belirterek, çöpe atılan oylar nedeniyle mağdur olduğunu ifade etti. Özgünden, altı muhtar adayının bulunduğu mahallede, beş sandık sayıldıktan sonra önde olduğunu, ancak altıncı sandıkta yaşanan karışıklık nedeniyle oyların çöpe atıldığını ve bu duruma itiraz ettiğini söyledi. Sonuçları beklerken, bu tür bir durumun daha önce örneğinin olmadığını ve sonucun ne olacağını merak ettiklerini dile getirdi. İtirazlarını akşam yaptıklarını ve diğer muhtar adaylarının da tutanak tuttuğunu belirtti.

Özgünden, seçim sonuçlarına göre önde olduğunu ve bu nedenle yaşanan durumdan dolayı sevincinin yarım kaldığını ifade etti. İlçe Seçim Kurulu’ndan sonucu beklediklerini, bu tür bir durumun daha önce yaşanmadığını ve nasıl bir karar verileceğini merak ettiklerini söyledi. Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından yaşanan bu talihsiz olay nedeniyle üzüntülerini dile getirdi.

Kaynak: DHA