Tarikatlar arka arkaya gelen skandallarla gündemden düşmüyor. Son olarak Şanlıurfa'da küçük yaştaki çocukları, Nakşibendi tarikatının liderlerinden ‘Şeyh’ İzzeddin Aksan’ın elini öpmeleri için sıraya soktular.

Cumhuriyet’ten Mehmet Oflaz'ın haberine göre, Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Eren Ezgi Gevher Avcı, çocukların elini öptürerek, teslimiyetin küçük yaşta kazandırılmaya çalışıldığını vurguladı.

El öptürerek, çocuklarda sorgulayı bilincin ortadan kaldırıldığına dikkat çeken Avcı, “Şanlıurfa ’da bir tarikat şeyhinin elini öpen çocuklar için, çocukların zihninde gelişen otorite imgesiyle kurdukları ilişki, tam bir teslimiyet ve itaat gerektiren, çocuğun benlik sınırlarını ve öz saygısını yok eden bir ilişki türüdür. Teslimiyetin küçük yaşta tesis edilmesi, en azından bu topluluklarda işlenen suçları örtbas etmek için şarttır. Çocuklar teslimiyetinin yetersiz olduğu durumlarda sık sık uyarılır ve daha fazla adanmaya davet edilir. Bu ortamda sorgulayıcı bilinçten geriye kalan ne varsa, ortadan kaldırılması gereken bir hastalık gibi sürekli bastırılır. Yetişen bireyler, sadece bu yapılar içerisinde yaşayabilecek bireylere dönüşürler. Dolayısıyla bu yapıları koruyabilmek için gerektiğinde suç işleyebilirler” dedi.

ERDOĞAN’A OY İSTEMİŞTİ

Şeyh Aksan, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Ayasofya’nın ibadete açılışında Erdoğan’a gönderdiği mektupla gündeme gelmiş, mektubunda "Değerli başkanımız, İkinci fetih size nasip oldu, mübarek olsun. İkinci Fatih Muhammed Recep Tayyip Erdoğan lakabını hak ettiniz. Fethiniz mübarek olsun" ifadelerini kullanmıştı.

Aksan, 14 Mayıs genel seçimlerinde de Erdoğan için oy istemişti.

Editör: Yadigar Hanım