MetroPOLL Araştırma'nın Kurucusu ve Yöneticisi Özer Sencar, 'Türkiye'nin Nabzı Kasım 2022' anketinin sonuçlarını paylaştı.

26 bölgeyi esas alan 2 bin 122 kişi ile gerçekleştirilen ankette, katılımcılara "Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan'a mı, yoksa onun karşısına çıkan rakiplerine mi oy verirsiniz?" sorusu yöneltildi.

Soruya katılımcıların, yüzde 37'si "Erdoğan'a oy veririm" derken, Erdoğan'ın henüz belli olmayan rakibine oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 38,3 oldu.

Yüzde 16,9'luk kesim rakibin kim olduğunun önemine işaret ederken, bir fikrinin olmadığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 7,9'a çıktı.

Oy oranlarının zamanla değişimi incelendiğinde, kasım ayında Erdoğan'a oy verenlerin oranının düştüğü, rakibinin güçlendiği görüldü.

Eylül ayında "Erdoğan'a oy veririm" diyenlerin oranı yüzde 40 iken kasım ayında bu oran yüzde 37'ye geriledi. Erdoğan'ın rakibine oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 35,5'den yüzde 38,3'e çıktı. Rakibin isminin önemli olduğunu söyleyenlerin oranı da yüzde 21,3'den yüzde 16,9'a geriledi.

Editör: Yadigar Hanım