ABD'nin bu durumdan 'endişe duyduğunu' ve Washington hükümetinin, isyancılara silah gönderimini kısıtlama kararının ardından Türkiye'nin hamlesi 'yaptırım' ihtimalini de gündeme getirdi.

Etiyopya hükümeti ile Afrika'nın en kanlı çatışmaları arasında yer alan kuzey Tigray bölgesinin liderliği arasındaki bir yıldır süren savaş, binlerce sivili öldürdü ve milyonlarca insanı yerinden etti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan bir sözcü, Afrika Elçisi Jeffrey Feltman'ın geçen hafta Türkiye'yi ziyareti sırasında “Etiyopya'da silahlı insansız hava aracı kullanıldığına ve sivillere zarar verme riskine ilişkin raporları gündeme getirdiğini” söyledi.

Reuters’a göre, üst düzey bir Türk yetkili, Washington'ın rahatsızlığını birkaç toplantıda ilettiğini, Etiyopya ordusu ve hükümetinin ayrıntılı yorum taleplerine yanıt vermediğini söyledi.

Avrupa, Afrika ve Asya'daki birçok ülkeye insansız hava aracı satan Türkiye, Afrika'da istikrarı bozucu bir rol oynadığı yönündeki eleştirileri reddetti ve müzakereleri teşvik etmek için

Etiyopya'daki tüm taraflarla temas halinde olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Etiyopya silahlı kuvvetlerine yönelik savunma ürünleri ihracatını Mayıs ayında kısıtladı. Bu kararname kapsamında geniş ekonomik yaptırım yetkisine sahip olan ABD Hazinesi, yaptırımların Türkiye'ye uygulanıp uygulanmayacağı konusunda yorum yapmaktan kaçındı.

Üst düzey Türk yetkili, dışişleri bakanlığının 2022 bütçe planlamasının bir parçası olarak drone satışlarının ABD dış politikasını nasıl etkileyebileceğini incelediğini söyledi.

Söz konusu kişi Reuters'e verdiği demeçte, "ABD, Türkiye'nin drone satışlarından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi ancak Türkiye bu alanda belirlediği politikaları izlemeye devam edecek" dedi.

Savunma bakanlığından ikinci bir üst düzey Türk yetkili, Ankara'nın hiçbir ülkenin içişlerine karışma niyetinde olmadığını söyledi.