AİHM, Osman Kavala için 2019'da verilen tahliye kararının uygulanmaması nedeniyle, Türkiye, 7 bin 500 Euro (131 bin 692 TL) mahkeme masrafını ödeyecek..

Erzurum'daki Kuran kursunda istismarcıya verilen 119 yıl hapis cezası bozuldu! Erzurum'daki Kuran kursunda istismarcıya verilen 119 yıl hapis cezası bozuldu!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 10 Aralık 2019’dan beri tutuklu olan Osman Kavala’yla ilgili ‘serbest bırakılmalı’ kararının uygulanmaması nedeniyle; Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 46. maddesinin birinci fıkrasının ihlal edildiğine karar verdi. Kavala’ya 7 bin 500 Euro (131 bin 692 TL) mahkeme masrafı ödenmesine hükmedildi.

AİHM'in 17 hakiminden oluşan Büyük Daire’nin verdiği karar, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Türkiye için ihlal prosedürü başlatarak davayı AİHM’ye göndermesi üzerine verildi.

Osman Kavala hakkında 2 yıl 4 ay tutuklu kaldıktan sonra Gezi Parkı davasından tahliye kararı verilmişti. Ancak Kavala henüz cezaevinden çıkarılmadan, bu kez “casusluk” iddiasıyla bir kez daha tutuklanmıştı.

DIŞİŞLERİ’NDEN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, AİHM’in yeni kararı hakkında, “AİHM, konuyla ilgili olarak bugün açıkladığı kararla beklentilerimizi boşa çıkarmış ve Avrupa insan hakları sisteminin itibarının bir kez daha sorgulanmasına sebep olmuştur” dedi.