Türkiye dahil birçok ülkede kullanılan Comirnaty adlı COVID-19 aşısının, bazı kişilerde "kalıcı yan etkiler ve hasar" bıraktığı iddiasıyla, aşıyı olanlar tarafından yargıya başvuruldu.

Almanya'da Mainz'de Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin tarafından kurulan şirket, yarın Almanya'da yargılanacak. İki hukuk firması, müvekkillerinin başvurusu üzerine yargı sürecini başlattı. Yapılan açıklamada, müvekkillerin sağlığında "kalıcı hasar" olduğu iddia edildi ve bu nedenle tazminat davası açıldığı belirtildi.

Financial Times’da yer alan haberde, İsmi açıklanmayan kadının orta yaşlı bir sağlık sektörü çalışanı olduğu da belirtildi. Sağlık çalışanının aşı olduktan sonra kalp ritminde bozukluk meydana geldiği ve “beyin sisi” yaşadığı da vurgulandı.

1 MİLYON EUROLUK TAZMİNAT DAVASI

Yarın başlayacak yargı sürecinde BioNTech’ten 150 bin euro (yaklaşık 3.7 milyon TL) tazminat istendiği belirtildi. Hamburg’da bölgesel mahkemesinde görülecek davanın bu yöndeki yüzlerce iddiadan biri olduğu ve iki hukuk şirketi tarafından açılan davalardan 1 milyon euroya kadar para istendiği belirtildi.

BioNTech ise iddiaları yalanlarken, üretilen aşıların güvenlik kontrollerinin yapıldığını duyurdu. BioNTech yetkilileri, “Açılan davada davacı ve avukatları, corona virüsü aşısı ile görülen yan etkiler arasında net bir bağ gösteremedi” ifadesini kullandı.

Editör: Habererk Haber Merkezi